Samsung går imod strømmen: Vil øge sin chipproduktions-kapacitet i 2023

Den sydkoreanske tech-gigant vil øge kapaciteten af sin chipproduktion næste år, mens andre chipproducenter nedskalerer.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Samsung planlægger at øge kapaciteten af sin chipproduktion yderligere i 2023.

Det sker trods økonomisk usikkerhed, det beretter nyhedsbureauet Reuters.

Den sydkoreanske tech-gigant vil øge sin produktion på virksomhedens P3-fabrik i Pyeongtaek.

Fabrikken vil blive udvide kapaciteten for 12-tommer wafere til DRAM-hukommelseschips.

Samtidig øger virksomheden kapaciteten for 4-nanometer chips, som også vil blive tilføjet til produktionen.

Der vil også blive tilføjet mindst 10 ekstra EUV-chipproduktionsmaskiner til produktionsflåden i de kommende år.

Samsung går imod strømmen

Det nye tiltag er bemærkelsesværdigt. Mange chipproducenter lider i øjeblikket under et ugunstigt økonomiske klima og har derfor valgt at nedskalere produktionskapaciteten.

For manges vedkommende skyldes det også den reducerede efterspørgsel på chips.

Den sydkoreanske tech-gigant meddelte i en tidligere udtalelse, at de ikke har planer om at nedskalere chipproduktionen og ønsker at holde fast i sine investeringsplaner.

Et argument for at gøre, som Samsung gør, er, at når den økonomiske udvikling vender, så kan virksomheden står parat til at drage fordel af den stigende efterspørgsel på disse chips.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job