USA forbyder TikTok på en række offentlige ansattes telefoner

Ansatte i Repræsentanternes Hus må ikke længere have TikTok-appen installeret på de telefoner, de får stillet til rådighed deres arbejdsplads. Det skyldes en lang række bekymringer om overvågning og censur.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det populære – men også stormombruste – kinesiske sociale medie TikTok er blevet forbudt på alle enheder tilhørende ansatte i Repræsentanternes Hus.

Det skriver Reuters, der henviser til administrationen i Repræsentanternes Hus.

Repræsentanternes Hus er det ene af de to kamre i den amerikanske kongres, som er den føderale lovgivende forsamling i USA.

Beslutningen følger et lovforslag, der snart træder i kraft og forbyder den kinesiske app på amerikanske regeringsenheder, lyder det.

TikTok-app’en anses for at være ”højrisiko grundet en række sikkerhedsproblemmer,” lød det tirsdag i en meddelelse fra Repræsentanternes Hus’ Chief Administrative Officer (CAO), og derfor skal app’en slettes fra alle enheder, som Repræsentanternes Hus har ansvaret for.

Beslutningen kommer i forlængelse af flere skridt, som flere amerikanske delstatsregering har taget i retning af at forbyde TikTok, der ejes af det Beijing-baserede ByteDance, på deres enheder.

Mindst 19 amerikanske stater har indtil nu – som minimum - delvist blokeret app’en på enheder, som delstaterne har ansvaret for. Det sker af frygt for, at det kinesiske styre kan bruge video-app’en til at overvåge amerikanere samt censurere indhold på app’en.

I en bestemmelse, der er en del af den seneste amerikanske finanslov, og som blev vedtaget i forgangne uge, lyder det, at appen skal forbydes på føderalt håndterede enheder.

Denne bestemmelse træder i kraft, når den amerikanske præsident Joe Biden underskriver den nye lovgivning.

I beskeden, som medarbejderne i Repræsentanternes Hus modtog fra CAO tirsdag, lyder det, at enhver, der har TikTok-appen på deres enhed ville blive kontaktet i forbindelse med at slette appen og blive oplyst om, at fremtidige downloads af appen vil være ulovlige.

De amerikanske lovgivere har – ud over at forbyde TikTok på regeringsenheder – også fremsat et forslag, der skal munde ud i et landsdækkende forbud mod appen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job