USA forbyder TikTok på en række offentlige ansattes telefoner

Ansatte i Repræsentanternes Hus må ikke længere have TikTok-appen installeret på de telefoner, de får stillet til rådighed deres arbejdsplads. Det skyldes en lang række bekymringer om overvågning og censur.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Det populære – men også stormombruste – kinesiske sociale medie TikTok er blevet forbudt på alle enheder tilhørende ansatte i Repræsentanternes Hus.

Det skriver Reuters, der henviser til administrationen i Repræsentanternes Hus.

Repræsentanternes Hus er det ene af de to kamre i den amerikanske kongres, som er den føderale lovgivende forsamling i USA.

Beslutningen følger et lovforslag, der snart træder i kraft og forbyder den kinesiske app på amerikanske regeringsenheder, lyder det.

TikTok-app’en anses for at være ”højrisiko grundet en række sikkerhedsproblemmer,” lød det tirsdag i en meddelelse fra Repræsentanternes Hus’ Chief Administrative Officer (CAO), og derfor skal app’en slettes fra alle enheder, som Repræsentanternes Hus har ansvaret for.

Beslutningen kommer i forlængelse af flere skridt, som flere amerikanske delstatsregering har taget i retning af at forbyde TikTok, der ejes af det Beijing-baserede ByteDance, på deres enheder.

Mindst 19 amerikanske stater har indtil nu – som minimum - delvist blokeret app’en på enheder, som delstaterne har ansvaret for. Det sker af frygt for, at det kinesiske styre kan bruge video-app’en til at overvåge amerikanere samt censurere indhold på app’en.

I en bestemmelse, der er en del af den seneste amerikanske finanslov, og som blev vedtaget i forgangne uge, lyder det, at appen skal forbydes på føderalt håndterede enheder.

Denne bestemmelse træder i kraft, når den amerikanske præsident Joe Biden underskriver den nye lovgivning.

I beskeden, som medarbejderne i Repræsentanternes Hus modtog fra CAO tirsdag, lyder det, at enhver, der har TikTok-appen på deres enhed ville blive kontaktet i forbindelse med at slette appen og blive oplyst om, at fremtidige downloads af appen vil være ulovlige.

De amerikanske lovgivere har – ud over at forbyde TikTok på regeringsenheder – også fremsat et forslag, der skal munde ud i et landsdækkende forbud mod appen.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S