Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen, stopper i Macro Advisory Partner efter blot et år på posten

Tidligere Center for Cybersikkerhed-chef Thomas Lund-Sørensen stopper i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Efter blot et år og to måneder stopper Thomas Lund-Sørensen som partner og seniorrådgiver i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners (MAP).

Fra første 1. januar 2023 skal den tidligere chef for Center for Cybersikkerhed dog videre i sin karriere, men præcis til hvad vil han ikke løfte sløret for endnu.

"At flytte ind i 2023 vil også markere en ændring for mig personligt, da jeg skifter fra MAP," lyder det fra Lund-Sørensen på LinkedIn.

I opslaget takker han flere af sine partnere, og fortæller, at ser "frem til fortsat at gøre en forskel inden for cybersikkerhed i nye rammer".

Forinden indtrædelsen i en ny stilling, tager Thomas Lund-Sørensen dog en "obligatorisk" pause. Han vil ikke fortælle til Computerworld, hvornår han indtræder i en ny stilling.

Forinden stilling i MAP var Thomas Lund-Sørensen chef for den danske efterretningsenhed Center for Cybersikkerhed, som han i sin tid var med til at starte i 2012. Posten forlod han i oktober 2021.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS