Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen, stopper i Macro Advisory Partner efter blot et år på posten

Tidligere Center for Cybersikkerhed-chef Thomas Lund-Sørensen stopper i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Efter blot et år og to måneder stopper Thomas Lund-Sørensen som partner og seniorrådgiver i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners (MAP).

Fra første 1. januar 2023 skal den tidligere chef for Center for Cybersikkerhed dog videre i sin karriere, men præcis til hvad vil han ikke løfte sløret for endnu.

"At flytte ind i 2023 vil også markere en ændring for mig personligt, da jeg skifter fra MAP," lyder det fra Lund-Sørensen på LinkedIn.

I opslaget takker han flere af sine partnere, og fortæller, at ser "frem til fortsat at gøre en forskel inden for cybersikkerhed i nye rammer".

Forinden indtrædelsen i en ny stilling, tager Thomas Lund-Sørensen dog en "obligatorisk" pause. Han vil ikke fortælle til Computerworld, hvornår han indtræder i en ny stilling.

Forinden stilling i MAP var Thomas Lund-Sørensen chef for den danske efterretningsenhed Center for Cybersikkerhed, som han i sin tid var med til at starte i 2012. Posten forlod han i oktober 2021.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job