Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen, stopper i Macro Advisory Partner efter blot et år på posten

Tidligere Center for Cybersikkerhed-chef Thomas Lund-Sørensen stopper i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Efter blot et år og to måneder stopper Thomas Lund-Sørensen som partner og seniorrådgiver i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners (MAP).

Fra første 1. januar 2023 skal den tidligere chef for Center for Cybersikkerhed dog videre i sin karriere, men præcis til hvad vil han ikke løfte sløret for endnu.

"At flytte ind i 2023 vil også markere en ændring for mig personligt, da jeg skifter fra MAP," lyder det fra Lund-Sørensen på LinkedIn.

I opslaget takker han flere af sine partnere, og fortæller, at ser "frem til fortsat at gøre en forskel inden for cybersikkerhed i nye rammer".

Forinden indtrædelsen i en ny stilling, tager Thomas Lund-Sørensen dog en "obligatorisk" pause. Han vil ikke fortælle til Computerworld, hvornår han indtræder i en ny stilling.

Forinden stilling i MAP var Thomas Lund-Sørensen chef for den danske efterretningsenhed Center for Cybersikkerhed, som han i sin tid var med til at starte i 2012. Posten forlod han i oktober 2021.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S