Tidligere chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen, stopper i Macro Advisory Partner efter blot et år på posten

Tidligere Center for Cybersikkerhed-chef Thomas Lund-Sørensen stopper i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Efter blot et år og to måneder stopper Thomas Lund-Sørensen som partner og seniorrådgiver i rådgivningsvirksomheden Macro Advisory Partners (MAP).

Fra første 1. januar 2023 skal den tidligere chef for Center for Cybersikkerhed dog videre i sin karriere, men præcis til hvad vil han ikke løfte sløret for endnu.

"At flytte ind i 2023 vil også markere en ændring for mig personligt, da jeg skifter fra MAP," lyder det fra Lund-Sørensen på LinkedIn.

I opslaget takker han flere af sine partnere, og fortæller, at ser "frem til fortsat at gøre en forskel inden for cybersikkerhed i nye rammer".

Forinden indtrædelsen i en ny stilling, tager Thomas Lund-Sørensen dog en "obligatorisk" pause. Han vil ikke fortælle til Computerworld, hvornår han indtræder i en ny stilling.

Forinden stilling i MAP var Thomas Lund-Sørensen chef for den danske efterretningsenhed Center for Cybersikkerhed, som han i sin tid var med til at starte i 2012. Posten forlod han i oktober 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job