Facebook har allerede ændret sin algoritme efter opsigtsvækkende dom: Bliver dyrere

Facebook har allerede ændret sin algoritme efter opsigtsvækkende dom, som tvinger selskabet til at justere i sin online-annoncering.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Facebook har inden for de seneste uger ændret i sin annoncerings-algoritme, som blandt andet anvendes til målretning af annoncer.

Sådan lyder det fra det danske bureau Impact Extend, hvor chef for forretningsudvikling Jesper Neergaard Paustian fortæller til DetailWatch, at Facebook-algoritmens performance er blevet dårligere i de seneste par uger.

Ændringen i algoritmen kommer samtidig med, at Facebooks annonce-model er blevet dømt direkte ulovlig i EU.

Jesper Neegaard Paustian fortæller, at målretningen er blevet svagere, og det kræver, at man som annoncør skal have et større volumen og et større datagrundlag for at få den samme performance ud af sin annoncering.

“Især de mindre virksomheder kommer til at mærke ret stor effekt, for de kan ikke ramme samme volumen overhovedet for det samme budget,” siger han.

Også Dansk Erhverv giver til DetailWatch udtryk for, at dommen vil føre til, at det bliver dyrere at annoncere på Facebook, da man nu bliver nødt til at annoncere bredere for at nå sin ønskede målgruppe.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job