Facebook har allerede ændret sin algoritme efter opsigtsvækkende dom: Bliver dyrere

Facebook har allerede ændret sin algoritme efter opsigtsvækkende dom, som tvinger selskabet til at justere i sin online-annoncering.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Facebook har inden for de seneste uger ændret i sin annoncerings-algoritme, som blandt andet anvendes til målretning af annoncer.

Sådan lyder det fra det danske bureau Impact Extend, hvor chef for forretningsudvikling Jesper Neergaard Paustian fortæller til DetailWatch, at Facebook-algoritmens performance er blevet dårligere i de seneste par uger.

Ændringen i algoritmen kommer samtidig med, at Facebooks annonce-model er blevet dømt direkte ulovlig i EU.

Jesper Neegaard Paustian fortæller, at målretningen er blevet svagere, og det kræver, at man som annoncør skal have et større volumen og et større datagrundlag for at få den samme performance ud af sin annoncering.

“Især de mindre virksomheder kommer til at mærke ret stor effekt, for de kan ikke ramme samme volumen overhovedet for det samme budget,” siger han.

Også Dansk Erhverv giver til DetailWatch udtryk for, at dommen vil føre til, at det bliver dyrere at annoncere på Facebook, da man nu bliver nødt til at annoncere bredere for at nå sin ønskede målgruppe.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S