Twoday med direktør Lars Berthelsen i spidsen køber det danske konsulenthus CTGlobal

Danske Twoday - det tidligere Visma Custom Solutions - køber Herlev-selskabet CTGlobal med 30 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Twoday/PR)

Danske Twoday køber Microsoft-huset CTGlobal, der med udgangspunkt i sit hovedkontor i Herlev uden for København beskæftiger omkring 30 medarbejdere.

CTGlobal har især fokus på ydelser inden for Microsofts cloud-løsninger. Selskabet landede i seneste tilgængelige regnskabsår - 2021 - et lille overskud på 1,3 millioner kroner. I 2020 var overskuddet 94.000 kroner.

Twoday meddeler, at opkøbet har været længe undervejs, og at de nye folk fra CTGlobal lukker et vigtigt hul i selskabets vifte af Microsoft-konsulenter.

Direktør Lars Berthelsen meddeler, at Twoday i dag er ‘stærkt repræsenteret’ inden for Microsofts brede palette af løsningsområder.

“Med opkøbet af CTG stiller vi os endnu stærkere i markedet med deres specialer indenfor cloud dækkende områderne Infrastructure, Security og Modern Work,” siger han.

“Det er helt klart et strategisk opkøb fra vores side, som skærper forretningen yderligere og underbygger vores markedsposition,” lyder det fra direktøren.

Ifølge Twoday efterspørger selskabets kunder i dag i stigende omfang en bredere palette af ydelser, som hænger sammen.

Det skyldes ikke mindst, at Microsofts løsningsområder stille og roligt bliver mere og mere integreret i hinanden.

“Med opkøbet af CTG bliver vi en endnu stærkere strategisk samarbejdspartner og vil kunne hjælpe kunderne på tværs af deres Microsofts it-landskab,” lyder det fra selskabet.

Twoday består nu af syv selskaber.

De er:

- Twoday (det tidligere Visma Consulting).

- Kapacity.

- Co3.

- IT Minds.

- Tabular Editor

- Two-many.

- CTGlobal.

Direktør Lars Berthelsen siger, at der er flere opkøb i farvandet og at Twoday hele tiden er på udkig efter selskaber, der kan komplentere paletten.

“Vi skal hele tiden fokusere på at udbygge vores kompetencer i forhold til efterspørgslen i markedet, så vi har en bredde til at flankere både eksisterende og kommende kunder,” siger han.

CTGlobals stifter, Kenneth Agerlund, er i øvrigt en af kun tre danskere, der har titlen som Regional Director.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S