Twoday med direktør Lars Berthelsen i spidsen køber det danske konsulenthus CTGlobal

Danske Twoday - det tidligere Visma Custom Solutions - køber Herlev-selskabet CTGlobal med 30 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Twoday/PR)

Danske Twoday køber Microsoft-huset CTGlobal, der med udgangspunkt i sit hovedkontor i Herlev uden for København beskæftiger omkring 30 medarbejdere.

CTGlobal har især fokus på ydelser inden for Microsofts cloud-løsninger. Selskabet landede i seneste tilgængelige regnskabsår - 2021 - et lille overskud på 1,3 millioner kroner. I 2020 var overskuddet 94.000 kroner.

Twoday meddeler, at opkøbet har været længe undervejs, og at de nye folk fra CTGlobal lukker et vigtigt hul i selskabets vifte af Microsoft-konsulenter.

Direktør Lars Berthelsen meddeler, at Twoday i dag er ‘stærkt repræsenteret’ inden for Microsofts brede palette af løsningsområder.

“Med opkøbet af CTG stiller vi os endnu stærkere i markedet med deres specialer indenfor cloud dækkende områderne Infrastructure, Security og Modern Work,” siger han.

“Det er helt klart et strategisk opkøb fra vores side, som skærper forretningen yderligere og underbygger vores markedsposition,” lyder det fra direktøren.

Ifølge Twoday efterspørger selskabets kunder i dag i stigende omfang en bredere palette af ydelser, som hænger sammen.

Det skyldes ikke mindst, at Microsofts løsningsområder stille og roligt bliver mere og mere integreret i hinanden.

“Med opkøbet af CTG bliver vi en endnu stærkere strategisk samarbejdspartner og vil kunne hjælpe kunderne på tværs af deres Microsofts it-landskab,” lyder det fra selskabet.

Twoday består nu af syv selskaber.

De er:

- Twoday (det tidligere Visma Consulting).

- Kapacity.

- Co3.

- IT Minds.

- Tabular Editor

- Two-many.

- CTGlobal.

Direktør Lars Berthelsen siger, at der er flere opkøb i farvandet og at Twoday hele tiden er på udkig efter selskaber, der kan komplentere paletten.

“Vi skal hele tiden fokusere på at udbygge vores kompetencer i forhold til efterspørgslen i markedet, så vi har en bredde til at flankere både eksisterende og kommende kunder,” siger han.

CTGlobals stifter, Kenneth Agerlund, er i øvrigt en af kun tre danskere, der har titlen som Regional Director.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job