Twoday med direktør Lars Berthelsen i spidsen køber det danske konsulenthus CTGlobal

Danske Twoday - det tidligere Visma Custom Solutions - køber Herlev-selskabet CTGlobal med 30 medarbejdere.

Artikel top billede

(Foto: Twoday/PR)

Danske Twoday køber Microsoft-huset CTGlobal, der med udgangspunkt i sit hovedkontor i Herlev uden for København beskæftiger omkring 30 medarbejdere.

CTGlobal har især fokus på ydelser inden for Microsofts cloud-løsninger. Selskabet landede i seneste tilgængelige regnskabsår - 2021 - et lille overskud på 1,3 millioner kroner. I 2020 var overskuddet 94.000 kroner.

Twoday meddeler, at opkøbet har været længe undervejs, og at de nye folk fra CTGlobal lukker et vigtigt hul i selskabets vifte af Microsoft-konsulenter.

Direktør Lars Berthelsen meddeler, at Twoday i dag er ‘stærkt repræsenteret’ inden for Microsofts brede palette af løsningsområder.

“Med opkøbet af CTG stiller vi os endnu stærkere i markedet med deres specialer indenfor cloud dækkende områderne Infrastructure, Security og Modern Work,” siger han.

“Det er helt klart et strategisk opkøb fra vores side, som skærper forretningen yderligere og underbygger vores markedsposition,” lyder det fra direktøren.

Ifølge Twoday efterspørger selskabets kunder i dag i stigende omfang en bredere palette af ydelser, som hænger sammen.

Det skyldes ikke mindst, at Microsofts løsningsområder stille og roligt bliver mere og mere integreret i hinanden.

“Med opkøbet af CTG bliver vi en endnu stærkere strategisk samarbejdspartner og vil kunne hjælpe kunderne på tværs af deres Microsofts it-landskab,” lyder det fra selskabet.

Twoday består nu af syv selskaber.

De er:

- Twoday (det tidligere Visma Consulting).

- Kapacity.

- Co3.

- IT Minds.

- Tabular Editor

- Two-many.

- CTGlobal.

Direktør Lars Berthelsen siger, at der er flere opkøb i farvandet og at Twoday hele tiden er på udkig efter selskaber, der kan komplentere paletten.

“Vi skal hele tiden fokusere på at udbygge vores kompetencer i forhold til efterspørgslen i markedet, så vi har en bredde til at flankere både eksisterende og kommende kunder,” siger han.

CTGlobals stifter, Kenneth Agerlund, er i øvrigt en af kun tre danskere, der har titlen som Regional Director.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura