Microsoft køber selskab for at forbedre sine cloud-tjenester

Microsoft har annonceret opkøbet af selskabet Fungible, som arbejder med DPU’er, for at opgradere kapaciteten på sine datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Tech-giganten Microsoft har endnu engang været ude og svinge kortet.

Denne gang har Redmond-selskabet opkøbt Fungible Inc.

Det meddeler Microsoft.

Fungible er en californisk teknologivirksomhed, der arbejder med data processing units (DPU’er), og formålet med opkøbet er at forbedre netværks- og lagerydeevne i Microsofts datacentre ved hjælpe af disse DPU’er.

”Fungibles teknologier hjælper med at muliggøre højtydende, skalerbar, adskilt, udskaleret datacenterinfrastruktur med pålidelighed og sikkerhed,” skriver Girish Bablani, CVP for Azure Core hos Microsoft, i meddelelsen og fortsætter:

”Fungible-teamet vil slutte sig til Microsofts datacenterinfrastrukturingeniørteam og vil fokusere på at levere flere DPU-løsninger, netværksinnovation og fremskridt i hardwaresystemer.”

Opkøbet sker som et led i Microsoft investeringer i datacentre, som er et område, hvor Microsoft satser kraftigt for tiden. Blandt andet vil tech-giganten åbne ti nye datacenterregioner i løbet af i år.

Microsofts datacentre er nøgle for virksomheden i forhold til at leveringen og ydeevnen af tjenester som Azure, Office 365 og Dynamics 365. Hvis Microsoft ved opkøbet får forbedret sine centre, kan det føre til hurtigere ydeevne for disse funktioner.

Microsoft har i øjeblikket gang i byggerier af tre datacentre i Danmark. Et i Gadstrup i Roskilde Kommune, et i Lille Skensved i Køge Kommune og et i Høje Taastrup.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft har betalt for opkøbet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job