Microsoft køber selskab for at forbedre sine cloud-tjenester

Microsoft har annonceret opkøbet af selskabet Fungible, som arbejder med DPU’er, for at opgradere kapaciteten på sine datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Tech-giganten Microsoft har endnu engang været ude og svinge kortet.

Denne gang har Redmond-selskabet opkøbt Fungible Inc.

Det meddeler Microsoft.

Fungible er en californisk teknologivirksomhed, der arbejder med data processing units (DPU’er), og formålet med opkøbet er at forbedre netværks- og lagerydeevne i Microsofts datacentre ved hjælpe af disse DPU’er.

”Fungibles teknologier hjælper med at muliggøre højtydende, skalerbar, adskilt, udskaleret datacenterinfrastruktur med pålidelighed og sikkerhed,” skriver Girish Bablani, CVP for Azure Core hos Microsoft, i meddelelsen og fortsætter:

”Fungible-teamet vil slutte sig til Microsofts datacenterinfrastrukturingeniørteam og vil fokusere på at levere flere DPU-løsninger, netværksinnovation og fremskridt i hardwaresystemer.”

Opkøbet sker som et led i Microsoft investeringer i datacentre, som er et område, hvor Microsoft satser kraftigt for tiden. Blandt andet vil tech-giganten åbne ti nye datacenterregioner i løbet af i år.

Microsofts datacentre er nøgle for virksomheden i forhold til at leveringen og ydeevnen af tjenester som Azure, Office 365 og Dynamics 365. Hvis Microsoft ved opkøbet får forbedret sine centre, kan det føre til hurtigere ydeevne for disse funktioner.

Microsoft har i øjeblikket gang i byggerier af tre datacentre i Danmark. Et i Gadstrup i Roskilde Kommune, et i Lille Skensved i Køge Kommune og et i Høje Taastrup.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft har betalt for opkøbet.

Annonce

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S