Microsoft køber selskab for at forbedre sine cloud-tjenester

Microsoft har annonceret opkøbet af selskabet Fungible, som arbejder med DPU’er, for at opgradere kapaciteten på sine datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Tech-giganten Microsoft har endnu engang været ude og svinge kortet.

Denne gang har Redmond-selskabet opkøbt Fungible Inc.

Det meddeler Microsoft.

Fungible er en californisk teknologivirksomhed, der arbejder med data processing units (DPU’er), og formålet med opkøbet er at forbedre netværks- og lagerydeevne i Microsofts datacentre ved hjælpe af disse DPU’er.

”Fungibles teknologier hjælper med at muliggøre højtydende, skalerbar, adskilt, udskaleret datacenterinfrastruktur med pålidelighed og sikkerhed,” skriver Girish Bablani, CVP for Azure Core hos Microsoft, i meddelelsen og fortsætter:

”Fungible-teamet vil slutte sig til Microsofts datacenterinfrastrukturingeniørteam og vil fokusere på at levere flere DPU-løsninger, netværksinnovation og fremskridt i hardwaresystemer.”

Opkøbet sker som et led i Microsoft investeringer i datacentre, som er et område, hvor Microsoft satser kraftigt for tiden. Blandt andet vil tech-giganten åbne ti nye datacenterregioner i løbet af i år.

Microsofts datacentre er nøgle for virksomheden i forhold til at leveringen og ydeevnen af tjenester som Azure, Office 365 og Dynamics 365. Hvis Microsoft ved opkøbet får forbedret sine centre, kan det føre til hurtigere ydeevne for disse funktioner.

Microsoft har i øjeblikket gang i byggerier af tre datacentre i Danmark. Et i Gadstrup i Roskilde Kommune, et i Lille Skensved i Køge Kommune og et i Høje Taastrup.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft har betalt for opkøbet.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet