Microsoft køber selskab for at forbedre sine cloud-tjenester

Microsoft har annonceret opkøbet af selskabet Fungible, som arbejder med DPU’er, for at opgradere kapaciteten på sine datacentre.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Tech-giganten Microsoft har endnu engang været ude og svinge kortet.

Denne gang har Redmond-selskabet opkøbt Fungible Inc.

Det meddeler Microsoft.

Fungible er en californisk teknologivirksomhed, der arbejder med data processing units (DPU’er), og formålet med opkøbet er at forbedre netværks- og lagerydeevne i Microsofts datacentre ved hjælpe af disse DPU’er.

”Fungibles teknologier hjælper med at muliggøre højtydende, skalerbar, adskilt, udskaleret datacenterinfrastruktur med pålidelighed og sikkerhed,” skriver Girish Bablani, CVP for Azure Core hos Microsoft, i meddelelsen og fortsætter:

”Fungible-teamet vil slutte sig til Microsofts datacenterinfrastrukturingeniørteam og vil fokusere på at levere flere DPU-løsninger, netværksinnovation og fremskridt i hardwaresystemer.”

Opkøbet sker som et led i Microsoft investeringer i datacentre, som er et område, hvor Microsoft satser kraftigt for tiden. Blandt andet vil tech-giganten åbne ti nye datacenterregioner i løbet af i år.

Microsofts datacentre er nøgle for virksomheden i forhold til at leveringen og ydeevnen af tjenester som Azure, Office 365 og Dynamics 365. Hvis Microsoft ved opkøbet får forbedret sine centre, kan det føre til hurtigere ydeevne for disse funktioner.

Microsoft har i øjeblikket gang i byggerier af tre datacentre i Danmark. Et i Gadstrup i Roskilde Kommune, et i Lille Skensved i Køge Kommune og et i Høje Taastrup.

Det fremgår ikke, hvad Microsoft har betalt for opkøbet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen