Pc-salget styrtdykker - nedgang ventes at fortsætte i den kommende tid

Det globale pc-salg styrtdykker, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender foreløbig.

Artikel top billede

Det globale salg af pc’er faldt markant i 2022, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender.

Sådan lyder meldingen fra analysehuset Canalys, der i en ny rapport konkluderer, at der i 2022 blev solgt i alt 285 millioner pc’er - bærbare og stationære medregnet.

Det svarer til et fald på 16 procent i forhold til 2021, hvor pc-producenterne jublede på grund af forrygende salg midt under corona.

Men nu er festen altså slut. Ser vi alene på det sidste kvartal i 2022, dykkede salget her med hele 29 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Opgørelsen viser, at især salget af bærbare computere dykker markant for tiden.

I sidste kvartal af 2022 dykkede salget jer med hele 30 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere, mens salget af stationære computere ‘kun’ dykkede med 24 procent.

Ifølge Canalys landede det samlede pc-salg i 2022 dog syv procent højere end i 2019 - altså før corona-pandemien tog fart.

Analysehuset peger på, at ikke mindst forbrugernes stigende omkostninger på basale ting som mad og varme i EU og USA har fået forbrugerne til at holde igen med indkøb af elektronik.

Samtidig presses erhvervsliv og den offentlige sektor af stigende renter, ansættelsesstop og en vis bekymring for fremtiden.

Canalys forventer, at presset vil begynde at lette for pc-industrien i slutningen af 2023, og at salget igen begynder at tage fart i løbet af 2024.

Det vil blandt andet ske, når de nuværende computere i markedet i ikke mindst uddannelsessektoren begynder at nå end-of-life.

Samtidig har Canalys tiltro til stærkt salg inden for gaming, connected pc’er og hybrid work.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job