Pc-salget styrtdykker - nedgang ventes at fortsætte i den kommende tid

Det globale pc-salg styrtdykker, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender foreløbig.

Artikel top billede

Det globale salg af pc’er faldt markant i 2022, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender.

Sådan lyder meldingen fra analysehuset Canalys, der i en ny rapport konkluderer, at der i 2022 blev solgt i alt 285 millioner pc’er - bærbare og stationære medregnet.

Det svarer til et fald på 16 procent i forhold til 2021, hvor pc-producenterne jublede på grund af forrygende salg midt under corona.

Men nu er festen altså slut. Ser vi alene på det sidste kvartal i 2022, dykkede salget her med hele 29 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Opgørelsen viser, at især salget af bærbare computere dykker markant for tiden.

I sidste kvartal af 2022 dykkede salget jer med hele 30 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere, mens salget af stationære computere ‘kun’ dykkede med 24 procent.

Ifølge Canalys landede det samlede pc-salg i 2022 dog syv procent højere end i 2019 - altså før corona-pandemien tog fart.

Analysehuset peger på, at ikke mindst forbrugernes stigende omkostninger på basale ting som mad og varme i EU og USA har fået forbrugerne til at holde igen med indkøb af elektronik.

Samtidig presses erhvervsliv og den offentlige sektor af stigende renter, ansættelsesstop og en vis bekymring for fremtiden.

Canalys forventer, at presset vil begynde at lette for pc-industrien i slutningen af 2023, og at salget igen begynder at tage fart i løbet af 2024.

Det vil blandt andet ske, når de nuværende computere i markedet i ikke mindst uddannelsessektoren begynder at nå end-of-life.

Samtidig har Canalys tiltro til stærkt salg inden for gaming, connected pc’er og hybrid work.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos