Pc-salget styrtdykker - nedgang ventes at fortsætte i den kommende tid

Det globale pc-salg styrtdykker, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender foreløbig.

Artikel top billede

Det globale salg af pc’er faldt markant i 2022, og der er ingen udsigt til, at udviklingen vender.

Sådan lyder meldingen fra analysehuset Canalys, der i en ny rapport konkluderer, at der i 2022 blev solgt i alt 285 millioner pc’er - bærbare og stationære medregnet.

Det svarer til et fald på 16 procent i forhold til 2021, hvor pc-producenterne jublede på grund af forrygende salg midt under corona.

Men nu er festen altså slut. Ser vi alene på det sidste kvartal i 2022, dykkede salget her med hele 29 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Opgørelsen viser, at især salget af bærbare computere dykker markant for tiden.

I sidste kvartal af 2022 dykkede salget jer med hele 30 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere, mens salget af stationære computere ‘kun’ dykkede med 24 procent.

Ifølge Canalys landede det samlede pc-salg i 2022 dog syv procent højere end i 2019 - altså før corona-pandemien tog fart.

Analysehuset peger på, at ikke mindst forbrugernes stigende omkostninger på basale ting som mad og varme i EU og USA har fået forbrugerne til at holde igen med indkøb af elektronik.

Samtidig presses erhvervsliv og den offentlige sektor af stigende renter, ansættelsesstop og en vis bekymring for fremtiden.

Canalys forventer, at presset vil begynde at lette for pc-industrien i slutningen af 2023, og at salget igen begynder at tage fart i løbet af 2024.

Det vil blandt andet ske, når de nuværende computere i markedet i ikke mindst uddannelsessektoren begynder at nå end-of-life.

Samtidig har Canalys tiltro til stærkt salg inden for gaming, connected pc’er og hybrid work.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos