Apple vrager leverandører på stribe: Vil udvikle sine egne komponenter

Apple vil gøre sig mere uafhængig af underleverandører og satse på egenudviklede komponenter og egenfremstillede enheder.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Når et Apple-produkt bliver til, er der som regel et hav af underleverandører, der træder til med komponenter til forbindelse, lager, skærme og meget mere.

Apples synes dog at styre væk fra flere nøgleleverandører i den kommende tid, ved at satse på egen produktion fremover, skriver finansmediet Bloomberg.

En af de vragede leverandører bliver netværksspecialisterne fra Broadcom, som fra 2025 ikke længere vil levere wifi- og bluetooth-chips til tech-mastodonten, lyder det.

I stedet vil Apple altså ty til egenudviklede chips til håndtering af de trådløse interfaces.

Mobil-gigant får sparket

Står meldingerne til troende, vil en anden chip-gigant også ryge inden for de næste par år.

Mobil-kæmpen Qualcomm og selskabets 5G-ekspertise står til at blive afløst af Apples egne bestræbelser indenfor den mobile bredbåndsteknologi.

Oprindeligt lød det endda, at Qualcomm skulle afløses allerede i 2024 modellen af iPhonen, iPhone 15, men nu forlyder det, at skiftet først vil ske fra en gang i 2025.

Med skiftet vil Apple sikre sig, at de væsentligste chip-komponenter i fremtidige iPhones vil stamme fra egen produktion.

Skærm-specialister ryger også ud

Andre specialister der får sparket, er ifølge Bloomberg skærm-afdelinger såsom sydkoreanske LG Display og Samsung Display, som begge er underafdelinger fra de sydkoreanske elektronik-tenorer.

Ifølge Bloomberg News vil Apple til at bruge sine egne paneler i fremtiden.

Selskabet vil samtidig bruge anledningen til opgradere nuværende OLED-baserede skærme i iPhones til den mere lysstærke Mini-LED teknologi, som i dag er at finde i selskabets XDR-skærm samt de største iPad og Macbook Pro-modeller.

Apple alle vegne

Med det store ryk mod egen produktion, bliver Apple fortsat mindre afhængig af underleverandører, en udvikling som Apple har styret imod i årevis, siden selskabet i 2010 fremviste sin første egenudviklede processor til iPhone 4, Apple A4 processoren.

Siden har selskabet benyttet sig af egne processorer til hele selskabets portefølje af iPhones, iPads, Macs, Macbooks og Watch-enheder.

Samtidig begynder Apple at flytte dele af produktionen ud af Kina og over til fabrikker i Indien, Vietnam samt til hjemlandet USA.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job