USA siger nej til flere kæmpeindkøb af miltære HoloLens: Vil have løst problemer med kvalme og søsyge først

Den amerikanske kongres siger nej til den amerikanske hærs ønske om at købe tusindvis af HoloLens-briller for yderligere 2,8 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Nej.

Sådan lyder det fra den amerikanske kongres til den amerikanske hær - US Army - som har anmodet om at få tilført yderligere 400 millioner dollar til indkøb af Microsofts HoloLens-briller til de amerikanske soldater.

Det svarer til omkring 2,8 milliarder kroner, som US Army vil spendere på indkøb af op mod 6.900 HoloLens-briller.

Bloomberg skriver, at kongressen istedet for bevilge nyindkøb i stor stil vil tilføre millioner af dollar, som skal anvendes til at forbedre HoloLens-systemet.

US Army anvender nemlig allerede brillerne, som imidlertid gør soldaterne syge og giver dem kvalme.

Desuden er systemet fortsat præget af en del bugs og fejl og mangler, som kongressen altså mener, at US Army og Microsoft skal få fikset fremfor at bruge flere penge på indkøb af tusindvis af nye briller.

Ifølge Bloomberg bevilliger den amerikanske kongress således 40 millioner dollar til at få styr på fejl og mangler, mens der bevilges 125 millioner dollar fra den amerikanske statskasse til en ny kontrakt med Microsoft om udvikling af en forbedret version af brillerne.

Militærversionen af HoloLens kaldes for IVAS - Integrated Visual Agumentation Systems.

Systemet er indtil videre blevet testet af omkring 1.000 soldater i 100.000 tomer.

US Army har allerede bestilt 5.000 headsets af Microsoft.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics