USA siger nej til flere kæmpeindkøb af miltære HoloLens: Vil have løst problemer med kvalme og søsyge først

Den amerikanske kongres siger nej til den amerikanske hærs ønske om at købe tusindvis af HoloLens-briller for yderligere 2,8 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Nej.

Sådan lyder det fra den amerikanske kongres til den amerikanske hær - US Army - som har anmodet om at få tilført yderligere 400 millioner dollar til indkøb af Microsofts HoloLens-briller til de amerikanske soldater.

Det svarer til omkring 2,8 milliarder kroner, som US Army vil spendere på indkøb af op mod 6.900 HoloLens-briller.

Bloomberg skriver, at kongressen istedet for bevilge nyindkøb i stor stil vil tilføre millioner af dollar, som skal anvendes til at forbedre HoloLens-systemet.

US Army anvender nemlig allerede brillerne, som imidlertid gør soldaterne syge og giver dem kvalme.

Desuden er systemet fortsat præget af en del bugs og fejl og mangler, som kongressen altså mener, at US Army og Microsoft skal få fikset fremfor at bruge flere penge på indkøb af tusindvis af nye briller.

Ifølge Bloomberg bevilliger den amerikanske kongress således 40 millioner dollar til at få styr på fejl og mangler, mens der bevilges 125 millioner dollar fra den amerikanske statskasse til en ny kontrakt med Microsoft om udvikling af en forbedret version af brillerne.

Militærversionen af HoloLens kaldes for IVAS - Integrated Visual Agumentation Systems.

Systemet er indtil videre blevet testet af omkring 1.000 soldater i 100.000 tomer.

US Army har allerede bestilt 5.000 headsets af Microsoft.

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S