USA siger nej til flere kæmpeindkøb af miltære HoloLens: Vil have løst problemer med kvalme og søsyge først

Den amerikanske kongres siger nej til den amerikanske hærs ønske om at købe tusindvis af HoloLens-briller for yderligere 2,8 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Nej.

Sådan lyder det fra den amerikanske kongres til den amerikanske hær - US Army - som har anmodet om at få tilført yderligere 400 millioner dollar til indkøb af Microsofts HoloLens-briller til de amerikanske soldater.

Det svarer til omkring 2,8 milliarder kroner, som US Army vil spendere på indkøb af op mod 6.900 HoloLens-briller.

Bloomberg skriver, at kongressen istedet for bevilge nyindkøb i stor stil vil tilføre millioner af dollar, som skal anvendes til at forbedre HoloLens-systemet.

US Army anvender nemlig allerede brillerne, som imidlertid gør soldaterne syge og giver dem kvalme.

Desuden er systemet fortsat præget af en del bugs og fejl og mangler, som kongressen altså mener, at US Army og Microsoft skal få fikset fremfor at bruge flere penge på indkøb af tusindvis af nye briller.

Ifølge Bloomberg bevilliger den amerikanske kongress således 40 millioner dollar til at få styr på fejl og mangler, mens der bevilges 125 millioner dollar fra den amerikanske statskasse til en ny kontrakt med Microsoft om udvikling af en forbedret version af brillerne.

Militærversionen af HoloLens kaldes for IVAS - Integrated Visual Agumentation Systems.

Systemet er indtil videre blevet testet af omkring 1.000 soldater i 100.000 tomer.

US Army har allerede bestilt 5.000 headsets af Microsoft.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS