USA siger nej til flere kæmpeindkøb af miltære HoloLens: Vil have løst problemer med kvalme og søsyge først

Den amerikanske kongres siger nej til den amerikanske hærs ønske om at købe tusindvis af HoloLens-briller for yderligere 2,8 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Courtney Bacon/U.S. Army)

Nej.

Sådan lyder det fra den amerikanske kongres til den amerikanske hær - US Army - som har anmodet om at få tilført yderligere 400 millioner dollar til indkøb af Microsofts HoloLens-briller til de amerikanske soldater.

Det svarer til omkring 2,8 milliarder kroner, som US Army vil spendere på indkøb af op mod 6.900 HoloLens-briller.

Bloomberg skriver, at kongressen istedet for bevilge nyindkøb i stor stil vil tilføre millioner af dollar, som skal anvendes til at forbedre HoloLens-systemet.

US Army anvender nemlig allerede brillerne, som imidlertid gør soldaterne syge og giver dem kvalme.

Desuden er systemet fortsat præget af en del bugs og fejl og mangler, som kongressen altså mener, at US Army og Microsoft skal få fikset fremfor at bruge flere penge på indkøb af tusindvis af nye briller.

Ifølge Bloomberg bevilliger den amerikanske kongress således 40 millioner dollar til at få styr på fejl og mangler, mens der bevilges 125 millioner dollar fra den amerikanske statskasse til en ny kontrakt med Microsoft om udvikling af en forbedret version af brillerne.

Militærversionen af HoloLens kaldes for IVAS - Integrated Visual Agumentation Systems.

Systemet er indtil videre blevet testet af omkring 1.000 soldater i 100.000 tomer.

US Army har allerede bestilt 5.000 headsets af Microsoft.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration