TikToks fremtid i USA er uvis: Foreslår at fremvise sin hemmelige algoritme

TikTok forsøger at overbevise amerikanerne om, at der ikke er grund til at forbyde selskabet i USA. Det kinesiske selskab foreslår nu at øge gennemsigtigheden ved at fremvise sin algoritme.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Kinesiske TikTok forsøger sig med en ny strategi i USA for at sikre sin overlevelse.

Gennem de sidste to år har selskabet forhandlet med de amerikanske myndigheder om, hvorvidt selskabet kan forblive i USA eller ej.

Nu har det sociale medie afsløret en række detaljer i en stor plan til 1,5 milliarder dollar, der skal reorganisere selskabets amerikanske forretning, skriver Wall Street Journal.

Som del af denne plan åbner selskabet op for, at algoritmen til at foreslå indhold skal kunne ses efter i sømmene af de amerikanske myndigheder.

Indtil nu har TikTok været forholdsvist stille omkring, hvordan man vil kæmpe for at blive i USA.

Men de senere måneder har det dog været mere presserede at finde på løsninger, da amerikanske myndigheder og politikere arbejder på udfærdigelsen af et nyt stykke lovgivning, der kan ende med at forbyde TikToks tilstedeværelse i landet.

Politikerne har tidligere ytret bekymring om, at amerikanernes data vil kunne tilgås i Kina eller at det fra kinesisk hold bliver bestemt, hvad amerikanerne får vist i appen.

Nu vil TikTok fremvise den detaljerede plan for reorganiseringen samt metoderne hvorpå, selskabets algoritme til at generere foreslået indhold bliver kontrolleret.

Dette skal efter hensigten overbevise politikerne om, at TikToks amerikanske kan fungere som en selvstændig forretning, der opererer uafhængigt at moderselskabet i Kina.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S