Efterspørgslen på pc'er falder kraftigt - pandemi-effekten er endeligt ovre

Pc-salget er på retræten efter vilde salgstal i corona-årene.

Artikel top billede

(Foto: HP PR)

I sidste kvartal af 2022 mistede pc-slaget 28,1 procent af pusten, når man sammenligner me året før.

Altså 28 procent færre pc'er blev solgt i den periode sidste år, i forhold til samme periode 2021. Og ser man på hele året, så er markedet faldet 16 procent mellem 2021 og 2022.

Sådan lyder en rapport fra International Data Corporation (IDC).

I alt blev der i fjerde kvartal 2022 solgt 67,2 millioner pc'er verden over. For hele året blev det til 292,3 millioner enheder.

Dermed, mener IDC, er pandemiens boost-effekt i markedet endeligt ovre. I rapporten lyder det:

"Forsendelserne i 4Q22 er sammenlignelige med fjerde kvartal af 2018, hvor markedet var begrænset af Intels forsyningsudfordringer."

I 2021, hvor pandemien var på sit højeste, blev der solgt 348,8 millioner pc'er (14,8 procent flere end i 2020).

"2021 var tæt på historiske niveauer for pc-forsendelser, så enhver sammenligning vil blive forvrænget," skriver IDC.

De selskaber, der har tabt mest momentum i pc-salget i 2022 er HP (-25,3 procent), Lenovo (-16,9 procent) og Dell (-16,1 procent).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S