Efterspørgslen på pc'er falder kraftigt - pandemi-effekten er endeligt ovre

Pc-salget er på retræten efter vilde salgstal i corona-årene.

Artikel top billede

(Foto: HP PR)

I sidste kvartal af 2022 mistede pc-slaget 28,1 procent af pusten, når man sammenligner me året før.

Altså 28 procent færre pc'er blev solgt i den periode sidste år, i forhold til samme periode 2021. Og ser man på hele året, så er markedet faldet 16 procent mellem 2021 og 2022.

Sådan lyder en rapport fra International Data Corporation (IDC).

I alt blev der i fjerde kvartal 2022 solgt 67,2 millioner pc'er verden over. For hele året blev det til 292,3 millioner enheder.

Dermed, mener IDC, er pandemiens boost-effekt i markedet endeligt ovre. I rapporten lyder det:

"Forsendelserne i 4Q22 er sammenlignelige med fjerde kvartal af 2018, hvor markedet var begrænset af Intels forsyningsudfordringer."

I 2021, hvor pandemien var på sit højeste, blev der solgt 348,8 millioner pc'er (14,8 procent flere end i 2020).

"2021 var tæt på historiske niveauer for pc-forsendelser, så enhver sammenligning vil blive forvrænget," skriver IDC.

De selskaber, der har tabt mest momentum i pc-salget i 2022 er HP (-25,3 procent), Lenovo (-16,9 procent) og Dell (-16,1 procent).

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec