Efterspørgslen på pc'er falder kraftigt - pandemi-effekten er endeligt ovre

Pc-salget er på retræten efter vilde salgstal i corona-årene.

Artikel top billede

(Foto: HP PR)

I sidste kvartal af 2022 mistede pc-slaget 28,1 procent af pusten, når man sammenligner me året før.

Altså 28 procent færre pc'er blev solgt i den periode sidste år, i forhold til samme periode 2021. Og ser man på hele året, så er markedet faldet 16 procent mellem 2021 og 2022.

Sådan lyder en rapport fra International Data Corporation (IDC).

I alt blev der i fjerde kvartal 2022 solgt 67,2 millioner pc'er verden over. For hele året blev det til 292,3 millioner enheder.

Dermed, mener IDC, er pandemiens boost-effekt i markedet endeligt ovre. I rapporten lyder det:

"Forsendelserne i 4Q22 er sammenlignelige med fjerde kvartal af 2018, hvor markedet var begrænset af Intels forsyningsudfordringer."

I 2021, hvor pandemien var på sit højeste, blev der solgt 348,8 millioner pc'er (14,8 procent flere end i 2020).

"2021 var tæt på historiske niveauer for pc-forsendelser, så enhver sammenligning vil blive forvrænget," skriver IDC.

De selskaber, der har tabt mest momentum i pc-salget i 2022 er HP (-25,3 procent), Lenovo (-16,9 procent) og Dell (-16,1 procent).

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S