Efterspørgslen på pc'er falder kraftigt - pandemi-effekten er endeligt ovre

Pc-salget er på retræten efter vilde salgstal i corona-årene.

Artikel top billede

(Foto: HP PR)

I sidste kvartal af 2022 mistede pc-slaget 28,1 procent af pusten, når man sammenligner me året før.

Altså 28 procent færre pc'er blev solgt i den periode sidste år, i forhold til samme periode 2021. Og ser man på hele året, så er markedet faldet 16 procent mellem 2021 og 2022.

Sådan lyder en rapport fra International Data Corporation (IDC).

I alt blev der i fjerde kvartal 2022 solgt 67,2 millioner pc'er verden over. For hele året blev det til 292,3 millioner enheder.

Dermed, mener IDC, er pandemiens boost-effekt i markedet endeligt ovre. I rapporten lyder det:

"Forsendelserne i 4Q22 er sammenlignelige med fjerde kvartal af 2018, hvor markedet var begrænset af Intels forsyningsudfordringer."

I 2021, hvor pandemien var på sit højeste, blev der solgt 348,8 millioner pc'er (14,8 procent flere end i 2020).

"2021 var tæt på historiske niveauer for pc-forsendelser, så enhver sammenligning vil blive forvrænget," skriver IDC.

De selskaber, der har tabt mest momentum i pc-salget i 2022 er HP (-25,3 procent), Lenovo (-16,9 procent) og Dell (-16,1 procent).

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Service Delivery Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S