Implementering af NIS2 sejler: Danske it-organisationer klar med syv anbefalinger til regeringen

Ni danske it-organisationer advarer om risikoen for, at vi begår de samme fejl med NIS2 som vi begik med med NIS1-direktivet. Se de syv anbefalinger, som organisationerne har sendt til forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V) og digitaliseringsminister Marie Bjerre (V).

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke syv anbefalinger ni organisationer giver ministrene til at gøre NIS2 rigtigt første gang
  • Find hele brevet sendt til de to ministre her.
459
2:30 min
I et brev til forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V) og minister for digitalisering og ligestilling Marie Bjerre (V), efterspørger organisationen Rådet for Digital Sikkerhed (RfDS) sammen med otte andre aktører en mere gennemtænkt koordinering af NIS2-implementeringer.

Brevets afsendere tæller foruden RFDS Ingeniørforeningen (IDA), Dansk Erhverv, DANVA, Dansk IT, Dansk Fjernvarme, Dansk Industri (DI), IT-Branchen og Prosa.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse