Dansk børs-selskab svinger sparekniven: Vil reducere medarbejderstaben med 10 procent

Odense-selskabet Digizuite forbereder en større sparerunde, der kommer til at påvirke medarbejderstaben.

Artikel top billede

Det børsnoterede danske selskab Digizuite svinger sparekniven og forbereder sig på at reducere antallet af medarbejdere med 10 procent.

Det oplyser selskabet i en børsmeddelelse.

Digizuite har i dag mere end 70 ansattte, der er fordelt på kontorer i Danmark, USA, Storbritannien, Belgien og Ukraine.

Selskabet, der har sit hovedkvarter i Odense, har udviklet en abonnementsbaseret Digital Asset Management-platform, og selskabet blev i 2021 noteret på First North-børsen.

Store underskud

Gennem de seneste år har Digizuite været plaget af blodrøde bundlinjer.

I 2021 måtte selskabet indkassere underskud på 29 millioner kroner, mens selskabet året før landede et underskud på 12,7 millioner.

Digizuite begrunder sin beslutning om besparelser med, at vi er på vej ind i en periode med øget usikkerhed.

“Selskabet står over for en øget usikkerhed og strategien rettes derfor mod et større fokus på ebitda og likviditet, mens vækst-rejsen forsætter," hedder det.

"På grund af den øgede usikkerhed og det faktum, at den nuværende pipeline er i stand til at understøtte værksten i 2023, har vi besluttet at implementere en omkostningsreduktionsplan for 2023, hvilket skal reducere udgifter og antallet af ansatte med cirka 10 procent i forhold til nuværende arbejdsstyrke,” lyder det i børsmeddelelsen.

Det fremgår dog også af børsmeddelelsen, at selskabets abonnementsbaserede omsætning landede på 40,1 millioner kroner, hvilket er en fremgang på 25 procent i forhold til året før.

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job