Dansk børs-selskab svinger sparekniven: Vil reducere medarbejderstaben med 10 procent

Odense-selskabet Digizuite forbereder en større sparerunde, der kommer til at påvirke medarbejderstaben.

Artikel top billede

Det børsnoterede danske selskab Digizuite svinger sparekniven og forbereder sig på at reducere antallet af medarbejdere med 10 procent.

Det oplyser selskabet i en børsmeddelelse.

Digizuite har i dag mere end 70 ansattte, der er fordelt på kontorer i Danmark, USA, Storbritannien, Belgien og Ukraine.

Selskabet, der har sit hovedkvarter i Odense, har udviklet en abonnementsbaseret Digital Asset Management-platform, og selskabet blev i 2021 noteret på First North-børsen.

Store underskud

Gennem de seneste år har Digizuite været plaget af blodrøde bundlinjer.

I 2021 måtte selskabet indkassere underskud på 29 millioner kroner, mens selskabet året før landede et underskud på 12,7 millioner.

Digizuite begrunder sin beslutning om besparelser med, at vi er på vej ind i en periode med øget usikkerhed.

“Selskabet står over for en øget usikkerhed og strategien rettes derfor mod et større fokus på ebitda og likviditet, mens vækst-rejsen forsætter," hedder det.

"På grund af den øgede usikkerhed og det faktum, at den nuværende pipeline er i stand til at understøtte værksten i 2023, har vi besluttet at implementere en omkostningsreduktionsplan for 2023, hvilket skal reducere udgifter og antallet af ansatte med cirka 10 procent i forhold til nuværende arbejdsstyrke,” lyder det i børsmeddelelsen.

Det fremgår dog også af børsmeddelelsen, at selskabets abonnementsbaserede omsætning landede på 40,1 millioner kroner, hvilket er en fremgang på 25 procent i forhold til året før.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen