Dansk børs-selskab svinger sparekniven: Vil reducere medarbejderstaben med 10 procent

Odense-selskabet Digizuite forbereder en større sparerunde, der kommer til at påvirke medarbejderstaben.

Artikel top billede

Det børsnoterede danske selskab Digizuite svinger sparekniven og forbereder sig på at reducere antallet af medarbejdere med 10 procent.

Det oplyser selskabet i en børsmeddelelse.

Digizuite har i dag mere end 70 ansattte, der er fordelt på kontorer i Danmark, USA, Storbritannien, Belgien og Ukraine.

Selskabet, der har sit hovedkvarter i Odense, har udviklet en abonnementsbaseret Digital Asset Management-platform, og selskabet blev i 2021 noteret på First North-børsen.

Store underskud

Gennem de seneste år har Digizuite været plaget af blodrøde bundlinjer.

I 2021 måtte selskabet indkassere underskud på 29 millioner kroner, mens selskabet året før landede et underskud på 12,7 millioner.

Digizuite begrunder sin beslutning om besparelser med, at vi er på vej ind i en periode med øget usikkerhed.

“Selskabet står over for en øget usikkerhed og strategien rettes derfor mod et større fokus på ebitda og likviditet, mens vækst-rejsen forsætter," hedder det.

"På grund af den øgede usikkerhed og det faktum, at den nuværende pipeline er i stand til at understøtte værksten i 2023, har vi besluttet at implementere en omkostningsreduktionsplan for 2023, hvilket skal reducere udgifter og antallet af ansatte med cirka 10 procent i forhold til nuværende arbejdsstyrke,” lyder det i børsmeddelelsen.

Det fremgår dog også af børsmeddelelsen, at selskabets abonnementsbaserede omsætning landede på 40,1 millioner kroner, hvilket er en fremgang på 25 procent i forhold til året før.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland