Dansk børs-selskab svinger sparekniven: Vil reducere medarbejderstaben med 10 procent

Odense-selskabet Digizuite forbereder en større sparerunde, der kommer til at påvirke medarbejderstaben.

Artikel top billede

Det børsnoterede danske selskab Digizuite svinger sparekniven og forbereder sig på at reducere antallet af medarbejdere med 10 procent.

Det oplyser selskabet i en børsmeddelelse.

Digizuite har i dag mere end 70 ansattte, der er fordelt på kontorer i Danmark, USA, Storbritannien, Belgien og Ukraine.

Selskabet, der har sit hovedkvarter i Odense, har udviklet en abonnementsbaseret Digital Asset Management-platform, og selskabet blev i 2021 noteret på First North-børsen.

Store underskud

Gennem de seneste år har Digizuite været plaget af blodrøde bundlinjer.

I 2021 måtte selskabet indkassere underskud på 29 millioner kroner, mens selskabet året før landede et underskud på 12,7 millioner.

Digizuite begrunder sin beslutning om besparelser med, at vi er på vej ind i en periode med øget usikkerhed.

“Selskabet står over for en øget usikkerhed og strategien rettes derfor mod et større fokus på ebitda og likviditet, mens vækst-rejsen forsætter," hedder det.

"På grund af den øgede usikkerhed og det faktum, at den nuværende pipeline er i stand til at understøtte værksten i 2023, har vi besluttet at implementere en omkostningsreduktionsplan for 2023, hvilket skal reducere udgifter og antallet af ansatte med cirka 10 procent i forhold til nuværende arbejdsstyrke,” lyder det i børsmeddelelsen.

Det fremgår dog også af børsmeddelelsen, at selskabets abonnementsbaserede omsætning landede på 40,1 millioner kroner, hvilket er en fremgang på 25 procent i forhold til året før.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job