Investeringer i it-sikkerhed buldrer frem: Står til at stige med 13 procent i år

I løbet af 2023 vil investeringerne i it-sikkerhed stige med 13 procent på globalt plan. Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset Canalys, der samtidig peger på ChatGPT som medvirkende til et øget trusselsniveau.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Investeringer i it-sikkerhed ser ud til rykke et gear op i år.

Ifølge Canalys' seneste fremskrivning lyder det, at investeringerne i området på globalt plan vil stige med 13,2 procent i løbet af 2023.

Samles set forventer analysehuset, at der i bedste fald vil spenderes 223,8 milliarder dollar, svarende til 1.533 milliarder kroner, på cybersikkerhed i år. Her forudsiges det, salget af cybersikkerheds-services vil vækste mere end salget hardware-produkter.

De vedblivende høje trusselsniveauer er medvirkende til, at cybersikkerhed forbliver højt på listen over investeringer hos organisationer, konkluderer Canalys.

Men det er formentlig ikke alle de planlagte projekter og investeringer, der vil blive gennemført. Der er nemlig kommet et ekstra pres på budgetterne, hvor fokus ligger på de mest nødvendige investeringer for at mindske risikoen for sikkerhedsbrud.

Forbruget hos offentlige insitutioner samt store enterprise-selskaber vil stige, men investeringerne hos mindre virksomheder vil falde i takt med, at de økonomiske forudsætningen forværres, lyder det.

ChatGPT skaber øget trussel

Trusselslandskabet udvikler sig hele tiden, og det vil fortsat presse organisationer til at udvide deres cyberforsvar. Det gælder blandt andet en forstækrning inden for detection samt en forstærkning inden for incident response.

"Ransomware vil stadig være den største trussel mod organisationer fra et operationelt, finansielt og brandmæssigt perspektiv. Men fremkomsten og misbrug af generative AI-modeller - såsom ChatGPT - vil øge risikoen til et nyt niveau i 2023," lyder det fra Matthew Ball, chefanalytiker hos Canalys.

"Dette vil muliggøre og fremskynde tilblivelsen af ondsinket kode på en industriel skala af de flere trusselaktører og det vil forøge frekvens samt rækkevidde af angrebene. Organisationer kæmper allerede med de eksisterende trusselsniveauer og de har ikke råd til skære ned på investeringerne, da det vil gøre dem mere sårbare. I stedet er de nødt til at arbejde tættere sammen med kanalpartnere for at lave mere intelligente investeringer," tilføjer han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S