Investeringer i it-sikkerhed buldrer frem: Står til at stige med 13 procent i år

I løbet af 2023 vil investeringerne i it-sikkerhed stige med 13 procent på globalt plan. Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset Canalys, der samtidig peger på ChatGPT som medvirkende til et øget trusselsniveau.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Investeringer i it-sikkerhed ser ud til rykke et gear op i år.

Ifølge Canalys' seneste fremskrivning lyder det, at investeringerne i området på globalt plan vil stige med 13,2 procent i løbet af 2023.

Samles set forventer analysehuset, at der i bedste fald vil spenderes 223,8 milliarder dollar, svarende til 1.533 milliarder kroner, på cybersikkerhed i år. Her forudsiges det, salget af cybersikkerheds-services vil vækste mere end salget hardware-produkter.

De vedblivende høje trusselsniveauer er medvirkende til, at cybersikkerhed forbliver højt på listen over investeringer hos organisationer, konkluderer Canalys.

Men det er formentlig ikke alle de planlagte projekter og investeringer, der vil blive gennemført. Der er nemlig kommet et ekstra pres på budgetterne, hvor fokus ligger på de mest nødvendige investeringer for at mindske risikoen for sikkerhedsbrud.

Forbruget hos offentlige insitutioner samt store enterprise-selskaber vil stige, men investeringerne hos mindre virksomheder vil falde i takt med, at de økonomiske forudsætningen forværres, lyder det.

ChatGPT skaber øget trussel

Trusselslandskabet udvikler sig hele tiden, og det vil fortsat presse organisationer til at udvide deres cyberforsvar. Det gælder blandt andet en forstækrning inden for detection samt en forstærkning inden for incident response.

"Ransomware vil stadig være den største trussel mod organisationer fra et operationelt, finansielt og brandmæssigt perspektiv. Men fremkomsten og misbrug af generative AI-modeller - såsom ChatGPT - vil øge risikoen til et nyt niveau i 2023," lyder det fra Matthew Ball, chefanalytiker hos Canalys.

"Dette vil muliggøre og fremskynde tilblivelsen af ondsinket kode på en industriel skala af de flere trusselaktører og det vil forøge frekvens samt rækkevidde af angrebene. Organisationer kæmper allerede med de eksisterende trusselsniveauer og de har ikke råd til skære ned på investeringerne, da det vil gøre dem mere sårbare. I stedet er de nødt til at arbejde tættere sammen med kanalpartnere for at lave mere intelligente investeringer," tilføjer han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Lindhardt og Ringhof Forlag

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S