Investeringer i it-sikkerhed buldrer frem: Står til at stige med 13 procent i år

I løbet af 2023 vil investeringerne i it-sikkerhed stige med 13 procent på globalt plan. Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset Canalys, der samtidig peger på ChatGPT som medvirkende til et øget trusselsniveau.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Investeringer i it-sikkerhed ser ud til rykke et gear op i år.

Ifølge Canalys' seneste fremskrivning lyder det, at investeringerne i området på globalt plan vil stige med 13,2 procent i løbet af 2023.

Samles set forventer analysehuset, at der i bedste fald vil spenderes 223,8 milliarder dollar, svarende til 1.533 milliarder kroner, på cybersikkerhed i år. Her forudsiges det, salget af cybersikkerheds-services vil vækste mere end salget hardware-produkter.

De vedblivende høje trusselsniveauer er medvirkende til, at cybersikkerhed forbliver højt på listen over investeringer hos organisationer, konkluderer Canalys.

Men det er formentlig ikke alle de planlagte projekter og investeringer, der vil blive gennemført. Der er nemlig kommet et ekstra pres på budgetterne, hvor fokus ligger på de mest nødvendige investeringer for at mindske risikoen for sikkerhedsbrud.

Forbruget hos offentlige insitutioner samt store enterprise-selskaber vil stige, men investeringerne hos mindre virksomheder vil falde i takt med, at de økonomiske forudsætningen forværres, lyder det.

ChatGPT skaber øget trussel

Trusselslandskabet udvikler sig hele tiden, og det vil fortsat presse organisationer til at udvide deres cyberforsvar. Det gælder blandt andet en forstækrning inden for detection samt en forstærkning inden for incident response.

"Ransomware vil stadig være den største trussel mod organisationer fra et operationelt, finansielt og brandmæssigt perspektiv. Men fremkomsten og misbrug af generative AI-modeller - såsom ChatGPT - vil øge risikoen til et nyt niveau i 2023," lyder det fra Matthew Ball, chefanalytiker hos Canalys.

"Dette vil muliggøre og fremskynde tilblivelsen af ondsinket kode på en industriel skala af de flere trusselaktører og det vil forøge frekvens samt rækkevidde af angrebene. Organisationer kæmper allerede med de eksisterende trusselsniveauer og de har ikke råd til skære ned på investeringerne, da det vil gøre dem mere sårbare. I stedet er de nødt til at arbejde tættere sammen med kanalpartnere for at lave mere intelligente investeringer," tilføjer han.

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S