Investor køber stor ejerandel af Salesforce: Store forandringer kan være på vej

Den offensive aktivist-investor Elliott Management - kendt for at presse markante forandringer igennem - er i gang med at opkøbe Salesforce-aktier for flere milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Aktivist-investoren Elliott Management Corp er i gang med at opkøbe en stor ejerandel af Salesforce, og det kan meget vel være startskuddet til store forandringer i selskabet.

Elliott Management er kendt som en af de største og mest markante aktivits-investorer, som aktivt går efter indflydelse i de selskaber, som selskabet går ind i.

Elliott Management således typisk målrettet efter plads i bestyrelsen og er kendt for straks at gå i gang med at kræve operationelle og organistoriske forbedringer og lignende.

Det kan være eksempelvis udskiftninger på direktions-niveau, frasalg af divisioner og lignende.

Ifølge Wall Street Journal er der tale om en ‘stor andel’ og et opkøb for flere milliarder dollar af Salesforce-aktier.

Elliott Management meddeler, at selskabet ser frem til at ‘arbejde konstruktivt med Salesforce på at realisere den værdi, der passer til et selskab af Salesforces størrelse,’ som det hedder.

Tidspunket for investeringen passer godt for en forandrings-krævende investor som Elliott Management.

Det er nemlig kun få uger siden, at Salesforce meddelte, at selskabet ville fyre hver 10. af sine omkring 80.000 medarbejdere og opsige en længere række af sine lejemål for at reducere sine omkostninger.

Salesforces aktiekurs blevet cirka halveret siden slutningen af 2021. Selskabets markedsværdi ligger for tiden på omkring 150 milliarder dollar.

Elliott Management har været aktiv som investor i blandt andet PayPal, Dell, AT&T, Twitter og Pinterest.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S