Investor køber stor ejerandel af Salesforce: Store forandringer kan være på vej

Den offensive aktivist-investor Elliott Management - kendt for at presse markante forandringer igennem - er i gang med at opkøbe Salesforce-aktier for flere milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Aktivist-investoren Elliott Management Corp er i gang med at opkøbe en stor ejerandel af Salesforce, og det kan meget vel være startskuddet til store forandringer i selskabet.

Elliott Management er kendt som en af de største og mest markante aktivits-investorer, som aktivt går efter indflydelse i de selskaber, som selskabet går ind i.

Elliott Management således typisk målrettet efter plads i bestyrelsen og er kendt for straks at gå i gang med at kræve operationelle og organistoriske forbedringer og lignende.

Det kan være eksempelvis udskiftninger på direktions-niveau, frasalg af divisioner og lignende.

Ifølge Wall Street Journal er der tale om en ‘stor andel’ og et opkøb for flere milliarder dollar af Salesforce-aktier.

Elliott Management meddeler, at selskabet ser frem til at ‘arbejde konstruktivt med Salesforce på at realisere den værdi, der passer til et selskab af Salesforces størrelse,’ som det hedder.

Tidspunket for investeringen passer godt for en forandrings-krævende investor som Elliott Management.

Det er nemlig kun få uger siden, at Salesforce meddelte, at selskabet ville fyre hver 10. af sine omkring 80.000 medarbejdere og opsige en længere række af sine lejemål for at reducere sine omkostninger.

Salesforces aktiekurs blevet cirka halveret siden slutningen af 2021. Selskabets markedsværdi ligger for tiden på omkring 150 milliarder dollar.

Elliott Management har været aktiv som investor i blandt andet PayPal, Dell, AT&T, Twitter og Pinterest.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS