Investor køber stor ejerandel af Salesforce: Store forandringer kan være på vej

Den offensive aktivist-investor Elliott Management - kendt for at presse markante forandringer igennem - er i gang med at opkøbe Salesforce-aktier for flere milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Aktivist-investoren Elliott Management Corp er i gang med at opkøbe en stor ejerandel af Salesforce, og det kan meget vel være startskuddet til store forandringer i selskabet.

Elliott Management er kendt som en af de største og mest markante aktivits-investorer, som aktivt går efter indflydelse i de selskaber, som selskabet går ind i.

Elliott Management således typisk målrettet efter plads i bestyrelsen og er kendt for straks at gå i gang med at kræve operationelle og organistoriske forbedringer og lignende.

Det kan være eksempelvis udskiftninger på direktions-niveau, frasalg af divisioner og lignende.

Ifølge Wall Street Journal er der tale om en ‘stor andel’ og et opkøb for flere milliarder dollar af Salesforce-aktier.

Elliott Management meddeler, at selskabet ser frem til at ‘arbejde konstruktivt med Salesforce på at realisere den værdi, der passer til et selskab af Salesforces størrelse,’ som det hedder.

Tidspunket for investeringen passer godt for en forandrings-krævende investor som Elliott Management.

Det er nemlig kun få uger siden, at Salesforce meddelte, at selskabet ville fyre hver 10. af sine omkring 80.000 medarbejdere og opsige en længere række af sine lejemål for at reducere sine omkostninger.

Salesforces aktiekurs blevet cirka halveret siden slutningen af 2021. Selskabets markedsværdi ligger for tiden på omkring 150 milliarder dollar.

Elliott Management har været aktiv som investor i blandt andet PayPal, Dell, AT&T, Twitter og Pinterest.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job