Telia Danmark ramt af kæmpe-nedbrud: Systemer er nede

Telia Danmark er i øjeblikket ramt af det, selskabet kalder "forstyrrelser" på Telias interne systemer.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Telia Danmark er i øjeblikket ramt af "forstyrrelser" i selskabets interne systemer.

Det skriver selskabet på sin Facebook-side.

De "forstyrrelser," Telia Danmark beskriver i opslaget påvirker selskabets hjemmeside samt mulighed for at hjælpe kunderne, lyder det i opslaget.

Telia.dk er i skrivende stund i sort og kan ikke tilgåes.

I opslaget på Facebook lyder det også, at forstyrrelserne kan forårsage problemer for Telia tv.

En række brugere skriver i forlængelse af Telias opslag på Facebook, at problemerne er langt større og omfattende, end Telia Danmark giver udtryk for.

Flere skriver, at også deres telefonforbindelser og touch-points er ude af drift, og at medarbejdere eksempelvis ikke kan ringe ud for tiden.

Telia Danmark oplyser på Facebook, at selskabets teknikere arbejder på at løse problemet. Der err ikke oplyst nogen nærmere tidshorisont for, hvornår det skulle ske.

"Vores teknikere arbejder på at løse dette så hurtigt som muligt," lyder det fra Telia.

Computerworld er i gang med at få en nærmere forklaring fra Telia.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS