Så alvorligt er kæmpenedbrud hos Telia: Kunder og brugere ramt - Telia aner ikke, hvad der er sket

Telia er indtil videre på bar bund om årsagen til det store nedbrud, der har ramt selskabet og dets erhvervskunder, callcenter og flere andre området. "Vi har teknikere, der arbejder på højtryk på sagen for at få løst problemet," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om årsagen til det store Telia-nedbrud
359
2 min
Det er en indtil videre ukendt fejl, der mandag har forårsaget et større nedbrud i de tjenester Telia Danmark udbyder til deres kunder.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS