Nye størrelser: Nu kan du få ram-klodser på hele 48 gigabyte

Hukommelsesproducenten Micron baner vejen for prisvenlige desktop-maskiner med både 96 og 192 gigabyte ram.

Artikel top billede

(Foto: Micron)

Med skiftet til DDR5 hukommelses-teknologi sammen med AMD’s Expo og Intels XMP 3.0-platforme banes vejen for ekstreme ram-mængder i desktop-maskiner med klodser på op til 64 og 128 gigabyte hukommelse.

Priserne er dog voldsomme, hvilket får ram-producenten Micron til at forsøge sig med en mellemløsning med nye DDR5 ram-moduler, som leverer både 24 og 48 gigabyte per klods, skriver hardware-mediet Tom’s Hardware.

Når disse sammensættes i dual-channel konfiguration, giver det henholdsvis 48 og 96 gigabyte hukommelse. Modulerne kommer i både DDR5-5200 og DDR5-5600 hastigheder.

Micron oplyser ikke nogen priser på de nye moduler, men den forventes at være relativ skarp med desktop-markedet for øje, lyder det.

De nye Micron-moduler vil være kompatible med AMD's Ryzen 7000 serier samt Intels 12. og 13. generations Core processorer.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos