Her er Capgeminis plan med de 174 Nuuday-medarbejdere, som selskabet nu overtager

Interview: Capgemini-CEO Claus Rydkjær skulle have brugt det meste af et år på at få tilknyttet så mange nye medarbejdere med den viden, som han med et slag har fået fra Nuuday. Hos Nuuday er man glad for at kunne tilbyde medarbejderne et nyt og sikkert fremtidsperspektiv.

Artikel top billede

Claus Rydkjær, administrerende direktør i Capgemini og Monika Gullin, CTO i Nuuday. (Foto: Nuuday, PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor rykker mere end en tredjedel af Nuudays teknologiafdeling til Capgemini.
  • Det skal de 174 kommende Capgemini-ansatte lave.
1.478
7:30 min
Capgemini får tilknyttet mere end end tredjedel af Nuudays teknologiafdeling.

Helt konkret bliver 174 Nuuday-ansatte fra 1. februar ansatte i Capgemini, hvor de indledningsvis skal arbejde videre på at udvikle og vedligeholde Nuudays nuværende systemer.

Computerworld har talt med Monika Gullin, der er CTO i Nuuday og ClausRydkjær, der er administrerende direktør hos Capgemini i forbindelse med den store aftale.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S