Her er Capgeminis plan med de 174 Nuuday-medarbejdere, som selskabet nu overtager

Interview: Capgemini-CEO Claus Rydkjær skulle have brugt det meste af et år på at få tilknyttet så mange nye medarbejdere med den viden, som han med et slag har fået fra Nuuday. Hos Nuuday er man glad for at kunne tilbyde medarbejderne et nyt og sikkert fremtidsperspektiv.

Artikel top billede

Claus Rydkjær, administrerende direktør i Capgemini og Monika Gullin, CTO i Nuuday. (Foto: Nuuday, PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor rykker mere end en tredjedel af Nuudays teknologiafdeling til Capgemini.
  • Det skal de 174 kommende Capgemini-ansatte lave.
1.478
7:30 min
Capgemini får tilknyttet mere end end tredjedel af Nuudays teknologiafdeling.

Helt konkret bliver 174 Nuuday-ansatte fra 1. februar ansatte i Capgemini, hvor de indledningsvis skal arbejde videre på at udvikle og vedligeholde Nuudays nuværende systemer.

Computerworld har talt med Monika Gullin, der er CTO i Nuuday og ClausRydkjær, der er administrerende direktør hos Capgemini i forbindelse med den store aftale.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S