Her er Capgeminis plan med de 174 Nuuday-medarbejdere, som selskabet nu overtager

Interview: Capgemini-CEO Claus Rydkjær skulle have brugt det meste af et år på at få tilknyttet så mange nye medarbejdere med den viden, som han med et slag har fået fra Nuuday. Hos Nuuday er man glad for at kunne tilbyde medarbejderne et nyt og sikkert fremtidsperspektiv.

Artikel top billede

Claus Rydkjær, administrerende direktør i Capgemini og Monika Gullin, CTO i Nuuday. (Foto: Nuuday, PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor rykker mere end en tredjedel af Nuudays teknologiafdeling til Capgemini.
  • Det skal de 174 kommende Capgemini-ansatte lave.
1.478
7:30 min
Capgemini får tilknyttet mere end end tredjedel af Nuudays teknologiafdeling.

Helt konkret bliver 174 Nuuday-ansatte fra 1. februar ansatte i Capgemini, hvor de indledningsvis skal arbejde videre på at udvikle og vedligeholde Nuudays nuværende systemer.

Computerworld har talt med Monika Gullin, der er CTO i Nuuday og ClausRydkjær, der er administrerende direktør hos Capgemini i forbindelse med den store aftale.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job