Få tallene først: Så meget tjener din chef og dine kollegaer - og det bliver lønstigningen i år (nok)

Skriv dig op og vær blandt de første, der modtager den store gratis rapport, når Computerworld it-jobbanks lønstatistik udkommer 1. februar.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

It-erhvervet er kendt for gode lønninger og attraktive vilkår. Og på trods af pessimistiske økonomiske udmeldinger, ser det også ud til at fortsætte i 2023.

Det viser en omfattende undersøgelse af løn og forventninger til den kommende lønforhandling som Computerworld it-jobbank og Computerworld udgiver 1. februar 2023.

Undersøgelsen er baseret på svar fra mere end 2.500 danske it-ansatte.

Den går i detaljer med den aktuelle løn, forventningerne til næste forhandling og de typiske goder - og deler opgørelserne op efter geografi, køn, uddannelse og hvad du arbejder med inden for it.

Vil du være sikker på at ikke at misse noget, bør du skrive dig op til at modtage Computerworlds nyhedsbrev om løn og arbejdsmarkedsforhold. Alt du skal gøre er at skrive din e-mail ind i boksen nedenfor.

Skriv dig op inden 1. februar. Så sørger vi for, at du er blandt de første til at modtage et link til den store gratis rapport.

På Computerworld er vi allerede i gang med at skrive artiklerne som vi udgiver fra 1. februar og frem.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job