Få tallene først: Så meget tjener din chef og dine kollegaer - og det bliver lønstigningen i år (nok)

Skriv dig op og vær blandt de første, der modtager den store gratis rapport, når Computerworld it-jobbanks lønstatistik udkommer 1. februar.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

It-erhvervet er kendt for gode lønninger og attraktive vilkår. Og på trods af pessimistiske økonomiske udmeldinger, ser det også ud til at fortsætte i 2023.

Det viser en omfattende undersøgelse af løn og forventninger til den kommende lønforhandling som Computerworld it-jobbank og Computerworld udgiver 1. februar 2023.

Undersøgelsen er baseret på svar fra mere end 2.500 danske it-ansatte.

Den går i detaljer med den aktuelle løn, forventningerne til næste forhandling og de typiske goder - og deler opgørelserne op efter geografi, køn, uddannelse og hvad du arbejder med inden for it.

Vil du være sikker på at ikke at misse noget, bør du skrive dig op til at modtage Computerworlds nyhedsbrev om løn og arbejdsmarkedsforhold. Alt du skal gøre er at skrive din e-mail ind i boksen nedenfor.

Skriv dig op inden 1. februar. Så sørger vi for, at du er blandt de første til at modtage et link til den store gratis rapport.

På Computerworld er vi allerede i gang med at skrive artiklerne som vi udgiver fra 1. februar og frem.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect