Få tallene først: Så meget tjener din chef og dine kollegaer - og det bliver lønstigningen i år (nok)

Skriv dig op og vær blandt de første, der modtager den store gratis rapport, når Computerworld it-jobbanks lønstatistik udkommer 1. februar.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

It-erhvervet er kendt for gode lønninger og attraktive vilkår. Og på trods af pessimistiske økonomiske udmeldinger, ser det også ud til at fortsætte i 2023.

Det viser en omfattende undersøgelse af løn og forventninger til den kommende lønforhandling som Computerworld it-jobbank og Computerworld udgiver 1. februar 2023.

Undersøgelsen er baseret på svar fra mere end 2.500 danske it-ansatte.

Den går i detaljer med den aktuelle løn, forventningerne til næste forhandling og de typiske goder - og deler opgørelserne op efter geografi, køn, uddannelse og hvad du arbejder med inden for it.

Vil du være sikker på at ikke at misse noget, bør du skrive dig op til at modtage Computerworlds nyhedsbrev om løn og arbejdsmarkedsforhold. Alt du skal gøre er at skrive din e-mail ind i boksen nedenfor.

Skriv dig op inden 1. februar. Så sørger vi for, at du er blandt de første til at modtage et link til den store gratis rapport.

På Computerworld er vi allerede i gang med at skrive artiklerne som vi udgiver fra 1. februar og frem.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse