Få tallene først: Så meget tjener din chef og dine kollegaer - og det bliver lønstigningen i år (nok)

Skriv dig op og vær blandt de første, der modtager den store gratis rapport, når Computerworld it-jobbanks lønstatistik udkommer 1. februar.

Artikel top billede

(Foto: Steve Buissinne/Pixabay)

It-erhvervet er kendt for gode lønninger og attraktive vilkår. Og på trods af pessimistiske økonomiske udmeldinger, ser det også ud til at fortsætte i 2023.

Det viser en omfattende undersøgelse af løn og forventninger til den kommende lønforhandling som Computerworld it-jobbank og Computerworld udgiver 1. februar 2023.

Undersøgelsen er baseret på svar fra mere end 2.500 danske it-ansatte.

Den går i detaljer med den aktuelle løn, forventningerne til næste forhandling og de typiske goder - og deler opgørelserne op efter geografi, køn, uddannelse og hvad du arbejder med inden for it.

Vil du være sikker på at ikke at misse noget, bør du skrive dig op til at modtage Computerworlds nyhedsbrev om løn og arbejdsmarkedsforhold. Alt du skal gøre er at skrive din e-mail ind i boksen nedenfor.

Skriv dig op inden 1. februar. Så sørger vi for, at du er blandt de første til at modtage et link til den store gratis rapport.

På Computerworld er vi allerede i gang med at skrive artiklerne som vi udgiver fra 1. februar og frem.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S