Microsofts Windows-salg styrtdykker: Bundlinjen falder med mere end 10 procent

Selvom cloud-omsætningen hos Microsoft rykker fremad og er bedre end forventet, ser det grelt ud for Windows- og Surface-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft er netop kommet med regnskab for fjerde kvartal af 2022, og tech-giganten har haft en hård afslutning på året.

Omsætningen lander på 360 milliarder danske kroner, hvilket er en stigning på to procent i forhold til fjerde kvartal af 2021.

Her stopper den lille vækst i nøgletallene dog også. Driftsresultatet lander på 139,4 milliarder kroner, hvilket er et fald på otte procent. Og bundlinjen lander på 112,1 milliarder kroner, hvilket er en nedgang på 12 procent.

En del af nedgangen kan findes i Windows-salget til pc-producenter, som er dykket med hele 39 procent, som følge af et faldende pc-salg. Xbox-omsætningen er faldet 12 procent, mens indtjeningen på kommercielle produkter på Windows faldt tre procent.

Salget af enheder som for eksempel Surface-computere faldt ligesom Windows-salget med 39 procent.

Optur ved cloud

Det er dog ikke alle forretningsområder, der går nedad. På cloud er der generelt fremgang.

Omsætningen for kommercielle kontorprodukter og cloudtjenester stiger med syv procent.

Omsætningen fra Dynamics-produkter og cloudtjenester stiger 13 procent.

Omsætningen i Intelligent Cloud var 147 milliarder kroner og steg 18 procent, mens serverprodukter og cloudtjenester steg 20 procent. Også LinkedIn excellerer og vokser med 10 procent.

"Den næste store bølge af computing er ved at blive født, da Microsoft Cloud forvandler verdens mest avancerede AI-modeller til en ny computerplatform," udtaler Microsofts topchef, Satya Nadella, i en meddelelse og fortsætter:

"Vi er forpligtet til at hjælpe vores kunder med at bruge vores platforme og værktøjer til at gøre mere med mindre i dag og innovere for fremtiden i den nye æra af kunstig intelligens."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S