Microsofts Windows-salg styrtdykker: Bundlinjen falder med mere end 10 procent

Selvom cloud-omsætningen hos Microsoft rykker fremad og er bedre end forventet, ser det grelt ud for Windows- og Surface-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft er netop kommet med regnskab for fjerde kvartal af 2022, og tech-giganten har haft en hård afslutning på året.

Omsætningen lander på 360 milliarder danske kroner, hvilket er en stigning på to procent i forhold til fjerde kvartal af 2021.

Her stopper den lille vækst i nøgletallene dog også. Driftsresultatet lander på 139,4 milliarder kroner, hvilket er et fald på otte procent. Og bundlinjen lander på 112,1 milliarder kroner, hvilket er en nedgang på 12 procent.

En del af nedgangen kan findes i Windows-salget til pc-producenter, som er dykket med hele 39 procent, som følge af et faldende pc-salg. Xbox-omsætningen er faldet 12 procent, mens indtjeningen på kommercielle produkter på Windows faldt tre procent.

Salget af enheder som for eksempel Surface-computere faldt ligesom Windows-salget med 39 procent.

Optur ved cloud

Det er dog ikke alle forretningsområder, der går nedad. På cloud er der generelt fremgang.

Omsætningen for kommercielle kontorprodukter og cloudtjenester stiger med syv procent.

Omsætningen fra Dynamics-produkter og cloudtjenester stiger 13 procent.

Omsætningen i Intelligent Cloud var 147 milliarder kroner og steg 18 procent, mens serverprodukter og cloudtjenester steg 20 procent. Også LinkedIn excellerer og vokser med 10 procent.

"Den næste store bølge af computing er ved at blive født, da Microsoft Cloud forvandler verdens mest avancerede AI-modeller til en ny computerplatform," udtaler Microsofts topchef, Satya Nadella, i en meddelelse og fortsætter:

"Vi er forpligtet til at hjælpe vores kunder med at bruge vores platforme og værktøjer til at gøre mere med mindre i dag og innovere for fremtiden i den nye æra af kunstig intelligens."

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S