Microsofts Windows-salg styrtdykker: Bundlinjen falder med mere end 10 procent

Selvom cloud-omsætningen hos Microsoft rykker fremad og er bedre end forventet, ser det grelt ud for Windows- og Surface-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsoft er netop kommet med regnskab for fjerde kvartal af 2022, og tech-giganten har haft en hård afslutning på året.

Omsætningen lander på 360 milliarder danske kroner, hvilket er en stigning på to procent i forhold til fjerde kvartal af 2021.

Her stopper den lille vækst i nøgletallene dog også. Driftsresultatet lander på 139,4 milliarder kroner, hvilket er et fald på otte procent. Og bundlinjen lander på 112,1 milliarder kroner, hvilket er en nedgang på 12 procent.

En del af nedgangen kan findes i Windows-salget til pc-producenter, som er dykket med hele 39 procent, som følge af et faldende pc-salg. Xbox-omsætningen er faldet 12 procent, mens indtjeningen på kommercielle produkter på Windows faldt tre procent.

Salget af enheder som for eksempel Surface-computere faldt ligesom Windows-salget med 39 procent.

Optur ved cloud

Det er dog ikke alle forretningsområder, der går nedad. På cloud er der generelt fremgang.

Omsætningen for kommercielle kontorprodukter og cloudtjenester stiger med syv procent.

Omsætningen fra Dynamics-produkter og cloudtjenester stiger 13 procent.

Omsætningen i Intelligent Cloud var 147 milliarder kroner og steg 18 procent, mens serverprodukter og cloudtjenester steg 20 procent. Også LinkedIn excellerer og vokser med 10 procent.

"Den næste store bølge af computing er ved at blive født, da Microsoft Cloud forvandler verdens mest avancerede AI-modeller til en ny computerplatform," udtaler Microsofts topchef, Satya Nadella, i en meddelelse og fortsætter:

"Vi er forpligtet til at hjælpe vores kunder med at bruge vores platforme og værktøjer til at gøre mere med mindre i dag og innovere for fremtiden i den nye æra af kunstig intelligens."

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S