Stor international politiaktion: Berygtet ransomware-netværk er blevet fjernet

Hive-ransomware-infrastrukturen er blevet fjernet i en stor politiaktion på tværs af EU-lande. Det berygtede ransomware-værktøj har indbragt over 740 millioner kroner over det sidste halvandet år til kriminelle bagmænd.

Artikel top billede

En række internationale myndigheder har i samarbejde med EU-politienheden Europol rømmet infrastrukturen, som den meget aktive ransomware-gruppe Hive benyttede sig af.

Hive-ransomware er, ifølge Europol, over det sidste år blevet kategoriseret som en stor trussel, idet ransomwaren er blevet brugt til at kompromittere og kryptere data og computersystemer hos store multinationale it- og olieselskaber i EU og USA.

Under selve operationen støttede Europol tyske, hollandske og amerikanske myndigheder med at fjerne infrastrukturen.

Myndighederne identificerede derefter flere dekrypteringsnøgler, som blev delt med de mange ofre, der igen kunne få adgang til data, uden at måtte betale de cyberkriminelle, lyder det på Europols egen hjemmeside.

Operationen involverede myndigheder fra i alt 13 lande, og stoppede således en gruppe, der siden juni 2021 har ramt over 1500 virksomheder fra over 80 lande verden over med sin ransomware.

Næsten 100 millioner euro - svarende til over 740 millioner danske kroner - har de ramte selskaber mistet i løsepenge til Hive-bagmændende i denne periode.

Hive-ransomwaren er oprettet og vedligeholdt af udviklere, der sælger den som en ransomware-as-a-service, hvor kriminelle brugere af servicen køber malwaren til at udføre angreb.

Af byttet fra et succesfuldt ransomware-angreb med Hive-ransomwaren gik 20 procent af løsesummen til udviklerne bag.

De tilbageleverede dekrypteringsnøgler har i alt sparet virksomheder for godt 900 millioner kroner i løsesum.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT