Stor international politiaktion: Berygtet ransomware-netværk er blevet fjernet

Hive-ransomware-infrastrukturen er blevet fjernet i en stor politiaktion på tværs af EU-lande. Det berygtede ransomware-værktøj har indbragt over 740 millioner kroner over det sidste halvandet år til kriminelle bagmænd.

Artikel top billede

En række internationale myndigheder har i samarbejde med EU-politienheden Europol rømmet infrastrukturen, som den meget aktive ransomware-gruppe Hive benyttede sig af.

Hive-ransomware er, ifølge Europol, over det sidste år blevet kategoriseret som en stor trussel, idet ransomwaren er blevet brugt til at kompromittere og kryptere data og computersystemer hos store multinationale it- og olieselskaber i EU og USA.

Under selve operationen støttede Europol tyske, hollandske og amerikanske myndigheder med at fjerne infrastrukturen.

Myndighederne identificerede derefter flere dekrypteringsnøgler, som blev delt med de mange ofre, der igen kunne få adgang til data, uden at måtte betale de cyberkriminelle, lyder det på Europols egen hjemmeside.

Operationen involverede myndigheder fra i alt 13 lande, og stoppede således en gruppe, der siden juni 2021 har ramt over 1500 virksomheder fra over 80 lande verden over med sin ransomware.

Næsten 100 millioner euro - svarende til over 740 millioner danske kroner - har de ramte selskaber mistet i løsepenge til Hive-bagmændende i denne periode.

Hive-ransomwaren er oprettet og vedligeholdt af udviklere, der sælger den som en ransomware-as-a-service, hvor kriminelle brugere af servicen køber malwaren til at udføre angreb.

Af byttet fra et succesfuldt ransomware-angreb med Hive-ransomwaren gik 20 procent af løsesummen til udviklerne bag.

De tilbageleverede dekrypteringsnøgler har i alt sparet virksomheder for godt 900 millioner kroner i løsesum.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job