Vildt nyt til Polestar 2’s: Kæmpe motor-upgrade og 635 km på en opladning

Polestar giver sin 2'er model et markant løft i de kommende måneder.

Artikel top billede

Polestar 2 årgang 2024 vil kunne kendes på sin mere aerodynamisk kølergrill. (Foto: Polestar PR)

En uge efter, at Volvo kunne løfte sløret for en markant opgradering til selskabets XC40 og C40 SUV’er overbyder søsterselskabet Polestar med en endnu mere ambitiøs opdatering.

Det er selskabets eldrevne liftback Polestar 2, der i sin nyeste overhaling får sig nogle helt nye tekniske egenskaber.

De største nyheder finder man særligt i de mere prisvenlige indstiger-modeller, hvor drivlinjen rykker fra for- til bagakslen, hvor der nu leveres op til 300 hestekræfter, mens 0-100 disciplinen klares 1,2 sekunder hurtigere og slutter på 6,2 sekunder.

Samtidig er drivlinjen og batteriet revideret, så der nu bydes på et større batteri, der kan lade hurtigere med op til 205 kW.

Det giver rækkevidden et løft, så ’Standard Range’ modellen med det mindre batteri kan tilbagelægge 518 kilometer efter WLTP-normen.

Det større 82 kWh batteri i ’Long Range’ modellerne giver rækkevidder på 635 kilometer og 592 kilometer til henholdsvis ’Single Motor’ og ’Dual Motor’ versionerne.

Stærkeste bil i programmet er igen en Performance-udgave, som med sine 476 hestekræfter kan nå fra 0-100 km/t på 4,2 sekunder.

De nye Polestar modeller kan bestilles allerede nu til priser fra 390.000 kroner og forventes leveret i tredje kvartal 2023.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job