Bog: Bliv ikke grebet af panik når aktierne falder

Ny bog giver korte og konkrete råd om, hvordan man bedst investerer i værdipapirer og forvalter sin formue – også når det går ned ad bakke på børserne.

Artikel top billede

Over en periode på blot otte år havde Dow Jones-indekset seksdoblet sin værdi og en kendt økonom proklamerede, at aktiepriserne nu havde nået et permanent højt niveau.

Færre lyttede til den kedsommelige forsigtigper, som rådede til at passe på, når det var umuligt at tage plads i en taxa eller frisørstol uden uopfordret at få brandvarme markedstips.

Men i efteråret 1929 begyndte markedet at kollapse, og i de følgende år gik det kun én vej: Ned.

I dag står vi ikke nødvendigvis i helt samme udsatte situation. Men aktiemarkedet er blevet langt mere uforudsigeligt efter en lang periode i tyrens tegn.

Forfatteren til den helt nye bog ”Hjælp, mine aktier falder – En økonomisk førstehjælpskasse til dig, der er ny på aktiemarkedet” råder dog ikke til at droppe investeringerne og grave sine penge ned i haven. For kriser kommer og går, men før eller siden vender aktiemarkedet næsen opad igen.

Han bemærker dog, at det særligt i usikre tider er afgørende at kende de mekanismer, som gør en virksomhed værdifuld eller det modsatte.

Eller som Warren Buffett har udtrykt det: Investér ikke i noget, du ikke forstår. Samtidig er det afgørende at have is i maven, investere langsigtet og undgå at lade sig gribe af stemninger.

For dels er populære og højt værdisatte aktier gerne letbevægelige størrelser, der hurtigt kan falde og give tab. Dels risikerer man – ved at lade sig skræmme og sælge sine værdipapirer i utide – ikke at komme med på bølgen og få del i gevinsterne, når markedet stiger igen.

Bogen er skrevet af cand. polit. Ulrik Dall, tidl. fondschef og børsmæglerdirektør samt rådgiver for Verdensbanken, og han indleder bl.a. bogen med at konstatere, at:

”Aktieinvestering er ikke let, men alle kan lære det. Det er derimod ikke alle, der har psyken til aktieinvesteringer, for de indebærer perioder med tab, der kan gøre ondt. Du har måske investeret 400.000 kroner, og året efter er der kun 200.000 kroner tilbage. Aviserne taler om, at det bliver værre. Kan du holde ud? Det skal du kunne.”

Desuden giver Ulrik Dall råd om sammensætningen af en aktieportefølje, aktiestrategier og om, hvor man finder troværdig information (og hvilke slags informationer, man skal ignorere).

Men læseren får også en konkret viden om, hvilke økonomiske nøgletal man skal holde øje med hos en virksomhed, hvornår man skal handle – og hvornår man skal lade være.

Bogen udkommer 6. februar. / Titel: Hjælp, mine aktier falder – En økonomisk førstehjælpskasse til dig, der er ny på aktiemarkedet / Forfatter: Ulrik Dall

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job