Dansk kryptobørs har lækket oplysninger om kunders adresser og indtægter efter menneskelig fejl

Copenhagen Bitcoin har på grund af menneskelig fejl lækket data på sine kunder.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

En menneskelig smutter er årsagen til, at kryptovirksomheden Copenhagen Bitcoin fredag i sidste uge lækkede data på en række af sine kunder.

På grund af fejlen har det, som Copenhagen Bitcoin kalder for ‘tredjemand’ haft mulighed for at se de data, som selskabet indsamler på sine kunder.

Det drejer sig blandt andet navn og adresse, indtægt, cpr-nummer, hvor meget vedkommende forventer at handle for og en række andre oplysninger.

"Da sikkerhedsbruddet indeholder følsomme oplysninger om vores kunder, gør vi opmærksom på, at hvis tredjemand har fået adgang til dataene og efterfølgende udnytter dem, kan de mulige konsekvenser for vores kunder eksempelvis være identitetstyveri og tab af privatliv,” lyder advarslen fra Copenhagen Bitcoin.

Selskabet gør opmærksomt på, at det ikke har registreret nogen tegn på, at ‘tredjemand’ rent faktisk har haft adgang til de eksponerede data.

Egen skyld

Ifølge selskabet skyldes eksponeringen en ‘beklagelig menneskelig programmerings-fejl’ i en adgangskontrol til en API.

“Vi blev opmærksomme på, at en adgangskontrolfunktion på en systemgrænseflade (API) ikke var korrekt tilkoblet. Fejlen blev omgående rettet og sikkerheden blev dermed reetableret umiddelbart efter vi blev opmærksomme herpå,” meddeler selskabet.

Du kan læse hele beskeden fra Copenhagen Bitcoin om sikkerheds-bruddet ved at klikke her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S