Dansk kryptobørs har lækket oplysninger om kunders adresser og indtægter efter menneskelig fejl

Copenhagen Bitcoin har på grund af menneskelig fejl lækket data på sine kunder.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

En menneskelig smutter er årsagen til, at kryptovirksomheden Copenhagen Bitcoin fredag i sidste uge lækkede data på en række af sine kunder.

På grund af fejlen har det, som Copenhagen Bitcoin kalder for ‘tredjemand’ haft mulighed for at se de data, som selskabet indsamler på sine kunder.

Det drejer sig blandt andet navn og adresse, indtægt, cpr-nummer, hvor meget vedkommende forventer at handle for og en række andre oplysninger.

"Da sikkerhedsbruddet indeholder følsomme oplysninger om vores kunder, gør vi opmærksom på, at hvis tredjemand har fået adgang til dataene og efterfølgende udnytter dem, kan de mulige konsekvenser for vores kunder eksempelvis være identitetstyveri og tab af privatliv,” lyder advarslen fra Copenhagen Bitcoin.

Selskabet gør opmærksomt på, at det ikke har registreret nogen tegn på, at ‘tredjemand’ rent faktisk har haft adgang til de eksponerede data.

Egen skyld

Ifølge selskabet skyldes eksponeringen en ‘beklagelig menneskelig programmerings-fejl’ i en adgangskontrol til en API.

“Vi blev opmærksomme på, at en adgangskontrolfunktion på en systemgrænseflade (API) ikke var korrekt tilkoblet. Fejlen blev omgående rettet og sikkerheden blev dermed reetableret umiddelbart efter vi blev opmærksomme herpå,” meddeler selskabet.

Du kan læse hele beskeden fra Copenhagen Bitcoin om sikkerheds-bruddet ved at klikke her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS