Dansk kryptobørs har lækket oplysninger om kunders adresser og indtægter efter menneskelig fejl

Copenhagen Bitcoin har på grund af menneskelig fejl lækket data på sine kunder.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

En menneskelig smutter er årsagen til, at kryptovirksomheden Copenhagen Bitcoin fredag i sidste uge lækkede data på en række af sine kunder.

På grund af fejlen har det, som Copenhagen Bitcoin kalder for ‘tredjemand’ haft mulighed for at se de data, som selskabet indsamler på sine kunder.

Det drejer sig blandt andet navn og adresse, indtægt, cpr-nummer, hvor meget vedkommende forventer at handle for og en række andre oplysninger.

"Da sikkerhedsbruddet indeholder følsomme oplysninger om vores kunder, gør vi opmærksom på, at hvis tredjemand har fået adgang til dataene og efterfølgende udnytter dem, kan de mulige konsekvenser for vores kunder eksempelvis være identitetstyveri og tab af privatliv,” lyder advarslen fra Copenhagen Bitcoin.

Selskabet gør opmærksomt på, at det ikke har registreret nogen tegn på, at ‘tredjemand’ rent faktisk har haft adgang til de eksponerede data.

Egen skyld

Ifølge selskabet skyldes eksponeringen en ‘beklagelig menneskelig programmerings-fejl’ i en adgangskontrol til en API.

“Vi blev opmærksomme på, at en adgangskontrolfunktion på en systemgrænseflade (API) ikke var korrekt tilkoblet. Fejlen blev omgående rettet og sikkerheden blev dermed reetableret umiddelbart efter vi blev opmærksomme herpå,” meddeler selskabet.

Du kan læse hele beskeden fra Copenhagen Bitcoin om sikkerheds-bruddet ved at klikke her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S