PayPal skal spare på udgifterne: Fyrer syv procent af sine ansatte

Betalingsgiganten Paypal skal reducere i arbejdsstyrken og afskediger syv procent af de ansatte - svarende til 2.000 fuldtidsansatte.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Den amerikanske betalingstjeneste PayPal melder sig nu i rækken af virksomheder, der skal fyre en betydelig del af deres ansatte.

Det drejer sig om op mod syv procent af alle selskabets ansatte.

Det rapporterer Bloomberg.

I hele tal svarer det til 2.000 fuldtidsansatte, melder mediet.

Fyringerne vil ske i løbet af de kommende uger.

"Vi har gjort væsentlige fremskridt med tilpasningen af vores omkostningsstruktur og fokuseret vores ressourcer på vores strategiske prioriteter, men vi har mere arbejde at gøre," lyder det fra Dan Schulman, der er chef for betalingstjenesten i en meddelelse til de ansatte.

Paypal satte i sommeren 2022 en spareplan i gang, der skulle sænke selskabets udgifter med næsten 9 milliarder kroner om året, fordi selskabet havde flere udgifter, end det havde indtægter.

Selskabets værdi på aktiemarkedet faldt med omkring 53 procent i det forgangne år.

Blodrød januar

Arbejdsgivere i tech-sektoren skar tilsammen mere end 150.000 job i 2022 - men i løbet af de første tre uger af 2023 steg antallet af afskedigelser til mere end 30 procent af det tal.

Knap 70.000 er blevet afskediget ifølge tal fra Layoffs.fyi, der løbende kortlægger fyringer i tech-industrien globalt.

Det er især fyringsrunder hos de helt store tech-giganter, som her i januar har fået et nøk opad.

Alene Google, Microsoft og Amazon har tilsammen annonceret fyringer i januar på 40.000 ansatte.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S