PayPal skal spare på udgifterne: Fyrer syv procent af sine ansatte

Betalingsgiganten Paypal skal reducere i arbejdsstyrken og afskediger syv procent af de ansatte - svarende til 2.000 fuldtidsansatte.

Artikel top billede

(Foto: Brett Jordan)

Den amerikanske betalingstjeneste PayPal melder sig nu i rækken af virksomheder, der skal fyre en betydelig del af deres ansatte.

Det drejer sig om op mod syv procent af alle selskabets ansatte.

Det rapporterer Bloomberg.

I hele tal svarer det til 2.000 fuldtidsansatte, melder mediet.

Fyringerne vil ske i løbet af de kommende uger.

"Vi har gjort væsentlige fremskridt med tilpasningen af vores omkostningsstruktur og fokuseret vores ressourcer på vores strategiske prioriteter, men vi har mere arbejde at gøre," lyder det fra Dan Schulman, der er chef for betalingstjenesten i en meddelelse til de ansatte.

Paypal satte i sommeren 2022 en spareplan i gang, der skulle sænke selskabets udgifter med næsten 9 milliarder kroner om året, fordi selskabet havde flere udgifter, end det havde indtægter.

Selskabets værdi på aktiemarkedet faldt med omkring 53 procent i det forgangne år.

Blodrød januar

Arbejdsgivere i tech-sektoren skar tilsammen mere end 150.000 job i 2022 - men i løbet af de første tre uger af 2023 steg antallet af afskedigelser til mere end 30 procent af det tal.

Knap 70.000 er blevet afskediget ifølge tal fra Layoffs.fyi, der løbende kortlægger fyringer i tech-industrien globalt.

Det er især fyringsrunder hos de helt store tech-giganter, som her i januar har fået et nøk opad.

Alene Google, Microsoft og Amazon har tilsammen annonceret fyringer i januar på 40.000 ansatte.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job