Inden længe vil AI kunne forhandle dine kontrakter for dig: Så tæt på er vi

Reportage: Computerworld var taget med til Devoteams nytårskur, der bød på fem forudsigelser. En forudsigelse om automatiserede kontraktforhandlinger stjal al opmærksomheden. "Tør vi lade kunstig intelligens tage så meget kontrol over vores kontrakter?"

Artikel top billede

Pernille Stege Geil (tv), partner hos Devoteam og specialist i blandt andet contract managent forudsiger for 2023, at kontrakterne vil forhandle sig selv.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom med til Devoteams nytårskur 2023
  • Hvordan kontrakter kan begynde at forhandle sig selv
879
4:30 min
Axelborgsalen, 1620 København: På den sidste dag i januar formåede Computerworlds udsendinge at nå forbi årets måske sidste nytårskur.
Denne gang i det indre København, lige over for Tivolis for tiden vinterlukkede hovedindgang, hvor Devoteam vanen tro fremlagde en række optimistiske forudsigelser for året.

Fem forudsigelser var på tapetet, men især en stjal rampelyset. Den var nemlig både konkret, lidt utopisk, men også til at forstå værdien af.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job