Intels topchef får barberet 25 procent af lønchecken efter katastrofe-regnskab

Pat Gelsinger, der er topchef for Intel, kommer til at gå betragteligt ned i løn.

Artikel top billede

(Foto: / Picasa)

Chipgiganten Intels topchef Pat Gelsinger får lidt mindre at rutte med i fremtiden.

For Intel oplyser tirsdag, at Pat Gelsinger kommer til at gå 25 procent ned i løn, efter at Intel i sidste uge offentliggjorde sit seneste kvartalsregnskab, der viste en voldsom tilbagegang på både top- og bundlinje.

Lønnedgang for alle ledere

Pat Gelsinger er dog ikke den eneste i koncernen som kommer til at gå ned i løn.

Resten af topledelsen vil få reduceret deres grundløn med 15 procent, mens folk med chef-stillinger bliver ramt af en lønnedgang på 10 procent, mens mellemledere få beskåret lønchecken med fem procent.

“Vi vil forsætter med at skulle navigere i modvind som følge af den makroøkonomiske udvikling, og derfor reducerer vi omkostninger for hele selskabet,” lyder det i en meddelelse fra Intel.

Intels øjeblikkelige udfordringer skyldes blandt andet en dramatisk nedgang i pc-salget, der kommer oven på at markedet boomede mens pandemien var på sit højeste.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect