Telenor Danmarks salg dykker

Telenor oplever tilbagegang for den samlede danske omsætning sammenlignet med året før.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor offentliggør i dag resultatet af fjerde kvartal af 2022 samt sit samlede regnskab for hele året.

Selvom Telenors omsætning er gået frem med 36 millioner kroner i det fjerde kvartal af 2022 sammenlignet med tredje kvartal samme år, så oplever Telenor dog et fald på 12 millioner kroner på den samlede omsætning sammenlignet med samme tidspunkt året forinden.

I det sidste kvartal af 2022 leverede Telenors danske forretning en serviceomsætning på 688 millioner kroner og en samlet Ebitda-indtjening (indtjening før renter, skatter, afskrivninger og amortiseringer) på 248 millioner kroner.

Det svarer til en stigning på syv procent på begge omsætninger i forhold til samme periode sidste år.

Der er dog et fald på 13 millioner kroner i Ebitda-indtjening fra tredje til fjerde kvartal af 2022 og et lille fald på to millioner kroner i serviceomsætning fra det tredje til det fjerde kvartal af 2022.

"2022 har på mange måder været et ekstraordinært år, og derfor er jeg stolt af, at vi går ud af fjerde kvartal med vækst i serviceomsætningen og på bundlinjen. Trods udefrakommende udfordringer på flere fronter driver vi en sund forretning. Væksten er nødvendig for, at vi fortsat kan investere i blandt andet 5G, digitalisering og bæredygtighed," siger Lars Thomsen, som er administrerende direktør i Telenor.

Antal kunder stiger overordnet men falder fra tredje til fjerde kvartal

Antallet af Telenor-kunder ligger nu på samme niveau som ved udgangen af 2021 – cirka 1.646.000 millioner kunder.

Det er et fald på 5.000 kunder sammenlignet med tredje kvartal af 2022.

Antallet af internetkunder lander på 116.000 og er dermed steget med 2.000 på et år, men er samtidig et fald på 2.000 kunder fra tredje kvartal af 2022.

Telenor-koncernen favner ud over selskabet Telenor også over teleselskabet CBB Mobil, som begge opererer på koncernens telenetværk sammen med Telia.

I Danmark beskæftiger Telenor 1.100 ansatte og driver 40 butikker.

Nøgletal fra Telenor Danmark

Q4 2022

Q3 2022

Q4 2021

EBITDA-indtjening

DKK 248 mio.

DKK 261 mio.

DKK 232 mio.

Omsætning

DKK 1.057 mio.

DKK 1.021 mio.

DKK 1.069 mio.

Serviceomsætning

DKK 688 mio.

DKK 690 mio.

DKK 642 mio.

Mobilkunder

1.646.000

1.651.000

1.646.000

Bredbåndskunder

116.000

118.000

114.000

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S