Tech-ambassadør Anne Marie Engtoft Larsen: En ny mentalitet er ved at tage over i Silicon Valley efter kæmpe fyringsrunder

Interview. Store fyringsbølger skyller ind over Silicon Valley, der bliver sat på en uvant prøve. "Vi vil fortsat have fokus på, at sektoren lever op til sit samfundsansvar, også i en tid med store fyringsrunder og fald i omsætningen," lyder det fra tech-ambassadør Anne Marie Engtoft Larsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i fyringerne i Silicon Valley
  • Hvorfor tech-giganterne står overfor en prøvelse
563
3 min
De sidste par måneder har det formentlig ikke været et sjældent syn i Silicon Valleys gader, at folk kommer vadende med en flyttekasse i favnen og et hængende hoved.

Titusindvis af fyringer har nemlig fundet sted.

Verdens tech-hovedstad er ramt af den økonomiske afmatning, og det har medført store justeringer i arbejdsstyrken hos flere af de tech-selskaber, der er vant til at hyre i hastigt tempo og generere galoperende overskud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S