Apple i sit største kvartalsdyk siden 2016: Både salg og indtjening falder

Apples fald i både omsætning og indtjening blev værre, end flere havde forventet. Forsyningsproblemer i Kina en af hovedårsagerne, lyder det fra Apples administrerende direktør Tim Cook.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Forsyningsproblemer i Kina, en høj dollarkurs samt økonomisk uvished.

Det er årsagerne til, at Apple oplever sit første fald i salg siden 2019.

Sådan lyder forklaringen fra den administrerende direktør i Apple Tim Cook, beretter CNBC.

Største dyk i omsætning siden 2016

Apple tjente 117,15 milliarder dollar i det første kvartal. Det svarer til 799 milliarder kroner.

Der er derfor tale om et mærkbart fald sammenlignet med samme periode året forinden.

Selvom det ifølge finansmediet Bloomberg var forventet, at verdens mest værdifulde børsselskab ville opleve et fald, så er størrelsen overraskende, lyder det.

Før regnskabet blev offentliggjort, forventedes det, at faldet i omsætning ville være på 2 procent, men det endte altså med at være på 5 procent.
Dykket i omsætning er faktisk det største kvartalsdyk siden september 2016.

Omsætningen er dog ikke det eneste, hvor Apple dykker. Tech-giganten oplever også et dyk i indtjeningen.

Hvor selskabet for et år siden havde et overskud på 34,6 milliarder dollar – svarende til 236 milliarder kroner. I år er overskuddet 30 milliarder dollar, som svarer til 204 milliarder kroner.

Kina, dollarkurs og usikre økonomiske tider

Uro, optøjer og nedlukninger på en fabrik i Zhengzhou i Kina, der er en af Apples helt centrale produktionsfaciliteter, fik konsekvenser for produktionen af iPhones lige op til julesalget.

Ifølge Bloomberg blev der på grund af urolighederne produceret seks millioner færre iPhone 14 Pro-telefoner end beregnet.

Fabrikken havde tidligere været ramt af covid-19-nedlukingerne og efterfølgende voldelige protester mod de kinesiske covid-19-restriktioner, og ifølge mediet forlod tusindvis af ansatte fabrikken i oktober på grund af blandt andet fødevaremangel som følge af restriktionerne.

I den forbindelse udtaler Tim Cook ifølge CNBC, at det blandt andet er en medvirkende faktor til, at Apple simpelthen ikke havde nok iPhone 14 Pro og Max, de kunne sælge til kunderne.

Det har, sammen økonomisk uvished samt høj dollarkurs, været medvirkende til det skuffende resultater, lyder det.

Apples fulde kvartalsregnskab kan granskes nærmere her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job