Apple i sit største kvartalsdyk siden 2016: Både salg og indtjening falder

Apples fald i både omsætning og indtjening blev værre, end flere havde forventet. Forsyningsproblemer i Kina en af hovedårsagerne, lyder det fra Apples administrerende direktør Tim Cook.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Forsyningsproblemer i Kina, en høj dollarkurs samt økonomisk uvished.

Det er årsagerne til, at Apple oplever sit første fald i salg siden 2019.

Sådan lyder forklaringen fra den administrerende direktør i Apple Tim Cook, beretter CNBC.

Største dyk i omsætning siden 2016

Apple tjente 117,15 milliarder dollar i det første kvartal. Det svarer til 799 milliarder kroner.

Der er derfor tale om et mærkbart fald sammenlignet med samme periode året forinden.

Selvom det ifølge finansmediet Bloomberg var forventet, at verdens mest værdifulde børsselskab ville opleve et fald, så er størrelsen overraskende, lyder det.

Før regnskabet blev offentliggjort, forventedes det, at faldet i omsætning ville være på 2 procent, men det endte altså med at være på 5 procent.
Dykket i omsætning er faktisk det største kvartalsdyk siden september 2016.

Omsætningen er dog ikke det eneste, hvor Apple dykker. Tech-giganten oplever også et dyk i indtjeningen.

Hvor selskabet for et år siden havde et overskud på 34,6 milliarder dollar – svarende til 236 milliarder kroner. I år er overskuddet 30 milliarder dollar, som svarer til 204 milliarder kroner.

Kina, dollarkurs og usikre økonomiske tider

Uro, optøjer og nedlukninger på en fabrik i Zhengzhou i Kina, der er en af Apples helt centrale produktionsfaciliteter, fik konsekvenser for produktionen af iPhones lige op til julesalget.

Ifølge Bloomberg blev der på grund af urolighederne produceret seks millioner færre iPhone 14 Pro-telefoner end beregnet.

Fabrikken havde tidligere været ramt af covid-19-nedlukingerne og efterfølgende voldelige protester mod de kinesiske covid-19-restriktioner, og ifølge mediet forlod tusindvis af ansatte fabrikken i oktober på grund af blandt andet fødevaremangel som følge af restriktionerne.

I den forbindelse udtaler Tim Cook ifølge CNBC, at det blandt andet er en medvirkende faktor til, at Apple simpelthen ikke havde nok iPhone 14 Pro og Max, de kunne sælge til kunderne.

Det har, sammen økonomisk uvished samt høj dollarkurs, været medvirkende til det skuffende resultater, lyder det.

Apples fulde kvartalsregnskab kan granskes nærmere her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest