Twitter får kritik for at kræve penge for API-adgang

Det møder kritik, at Twitter fremover vil opkræve penge for at få adgang til det sociale medies API.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Marten Bjork)

Det Elon Musk-ejede sociale medie Twitter har annonceret, at selskabet fremover ikke vil tillade gratis API-adgang for tredjeparts udviklere.

Det skriver CNN.

Det betyder, at de mange automatiserede konti vil gå i stå, medmindre ejerne af disse konti betaler Twitter for at få adgang til dem.

Det betyder samtidig, at forskere, der benytter Twitters API til at indsamle offentlige data fra siden, kommer til at miste en vigtig ressource, medmindre de er villige til at betale for adgang.

Beslutningen har fået kritik fra flere brugere, der mener, at det nye tiltag fundamentalt vil ændre kulturen på Twitter.

Ændringen skal efter planen ske 9. februar 2023.

Sådan fungerer API på Twitter

API står for ’application programming interface’ og er et sæt værktøjer, der gør det muligt for softwarekomponenter at kommunikere med hinanden og kobler dermed systemer sammen automatisk.

På Twitter og andre sociale medier har det betydet, at tredjeparts udviklere har kunne udvikle programmer, der har været forbundet til Twitter.

Det har blandt andet fungeret ved, at brugere har skabt automatiserede profiler, der eksempelvis husker Twitter-brugere på at drikke vand, mens andre har brugt Twitters API til at udvikle værktøjer, der samler Twitter-tråde i én læsevenlig tekst i stedet for flere tweets.

Beslutningen kan forandre Twitter

Selv om de fleste Twitter-brugere sandsynligvis overlever ikke at få deres remindere om, at de skal drikke vand, så kritiserer flere brugere, at Twitters beslutning kan være medvirkende til at forringe oplevelsen på det sociale medie, da de automatiserede konti er blevet en del af brugernes hverdag.

Twitter-CEO Elon Musk har skrevet, at det fremover vil koste 100 dollar om måneden at få API-adgang.
Det skal ifølge Musk ske sammen med ID-verificering, der skal være med til at rydde på i det, han har kaldt for misbrug af selskabets API.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S