Twitter får kritik for at kræve penge for API-adgang

Det møder kritik, at Twitter fremover vil opkræve penge for at få adgang til det sociale medies API.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Marten Bjork)

Det Elon Musk-ejede sociale medie Twitter har annonceret, at selskabet fremover ikke vil tillade gratis API-adgang for tredjeparts udviklere.

Det skriver CNN.

Det betyder, at de mange automatiserede konti vil gå i stå, medmindre ejerne af disse konti betaler Twitter for at få adgang til dem.

Det betyder samtidig, at forskere, der benytter Twitters API til at indsamle offentlige data fra siden, kommer til at miste en vigtig ressource, medmindre de er villige til at betale for adgang.

Beslutningen har fået kritik fra flere brugere, der mener, at det nye tiltag fundamentalt vil ændre kulturen på Twitter.

Ændringen skal efter planen ske 9. februar 2023.

Sådan fungerer API på Twitter

API står for ’application programming interface’ og er et sæt værktøjer, der gør det muligt for softwarekomponenter at kommunikere med hinanden og kobler dermed systemer sammen automatisk.

På Twitter og andre sociale medier har det betydet, at tredjeparts udviklere har kunne udvikle programmer, der har været forbundet til Twitter.

Det har blandt andet fungeret ved, at brugere har skabt automatiserede profiler, der eksempelvis husker Twitter-brugere på at drikke vand, mens andre har brugt Twitters API til at udvikle værktøjer, der samler Twitter-tråde i én læsevenlig tekst i stedet for flere tweets.

Beslutningen kan forandre Twitter

Selv om de fleste Twitter-brugere sandsynligvis overlever ikke at få deres remindere om, at de skal drikke vand, så kritiserer flere brugere, at Twitters beslutning kan være medvirkende til at forringe oplevelsen på det sociale medie, da de automatiserede konti er blevet en del af brugernes hverdag.

Twitter-CEO Elon Musk har skrevet, at det fremover vil koste 100 dollar om måneden at få API-adgang.
Det skal ifølge Musk ske sammen med ID-verificering, der skal være med til at rydde på i det, han har kaldt for misbrug af selskabets API.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS