Ny populær kryptovaluta er muligvis et svindelnummer - sætter transaktionsgebyr op til 99 procent efter køb

Har du hørt om den nye populære kryptovaluta, der er steget over 8000 procent siden årsskiftet? Det er svindel.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Siden vi gik ind i 2023 har en ny kruptovaluta kaldet Dingo Token haft en kursstigning på mere end 8.400 procent.

Men cybersikkerhedsselskabet med hovedsæde i Israel Check Point anslår, er Dingo Token "med stor sandsynlighed er et svindelnummer".

Sådan lyder konklusionen i en pressemeddelelse, som selskabet har sendt til Computerworld.

I den populære kryptovaluta har selskabets efterforskere fundet et stykke kode, som giver mulighed for at sætte transaktionsgebyret op til hele 99 procent, når der handles med valutaen.

På den officielle hjemmeside, som styres af skaberne af Dingo Token, oplyses det, at gebyret blot er 10 procent.

"Det betyder, at brugere, der investerer i Dingo Token, risikerer at miste stort set alle deres penge, lige efter de har købt kryptovalutaen," lyder konklusionen i pressemeddelelsen.

Check Points afdelingschef for Produktsårbarheder Oded Vanunu siger:

"Dingo Token er et klokkeklart eksempel på kryptosvindel. Vi har fundet en bagdør i valutaen, der giver personerne bag Dingo Token mulighed for at ændre gebyret, og lige nu er det blevet ændret til gigantiske 99 procent. Svindlere har i den grad fået øjnene op for kryptovaluta fordi det er et lukrativt marked, der udvikler sig med lynets hast, og fordi de kan forblive anonyme."

Der er altså god grund til at se sig ekstra godt for, når man handler med krypto-valuta.

“Hvis du som bruger investerer i kryptovaluta, eller har planer om det i fremtiden, opfordrer vi til, at man kun benytter sig af pålidelige kryptobørser og køber veletablerede valuta, der er blevet handlet mange gange,” siger Oded Vanunu.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics