Ny populær kryptovaluta er muligvis et svindelnummer - sætter transaktionsgebyr op til 99 procent efter køb

Har du hørt om den nye populære kryptovaluta, der er steget over 8000 procent siden årsskiftet? Det er svindel.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Siden vi gik ind i 2023 har en ny kruptovaluta kaldet Dingo Token haft en kursstigning på mere end 8.400 procent.

Men cybersikkerhedsselskabet med hovedsæde i Israel Check Point anslår, er Dingo Token "med stor sandsynlighed er et svindelnummer".

Sådan lyder konklusionen i en pressemeddelelse, som selskabet har sendt til Computerworld.

I den populære kryptovaluta har selskabets efterforskere fundet et stykke kode, som giver mulighed for at sætte transaktionsgebyret op til hele 99 procent, når der handles med valutaen.

På den officielle hjemmeside, som styres af skaberne af Dingo Token, oplyses det, at gebyret blot er 10 procent.

"Det betyder, at brugere, der investerer i Dingo Token, risikerer at miste stort set alle deres penge, lige efter de har købt kryptovalutaen," lyder konklusionen i pressemeddelelsen.

Check Points afdelingschef for Produktsårbarheder Oded Vanunu siger:

"Dingo Token er et klokkeklart eksempel på kryptosvindel. Vi har fundet en bagdør i valutaen, der giver personerne bag Dingo Token mulighed for at ændre gebyret, og lige nu er det blevet ændret til gigantiske 99 procent. Svindlere har i den grad fået øjnene op for kryptovaluta fordi det er et lukrativt marked, der udvikler sig med lynets hast, og fordi de kan forblive anonyme."

Der er altså god grund til at se sig ekstra godt for, når man handler med krypto-valuta.

“Hvis du som bruger investerer i kryptovaluta, eller har planer om det i fremtiden, opfordrer vi til, at man kun benytter sig af pålidelige kryptobørser og køber veletablerede valuta, der er blevet handlet mange gange,” siger Oded Vanunu.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics