Ny populær kryptovaluta er muligvis et svindelnummer - sætter transaktionsgebyr op til 99 procent efter køb

Har du hørt om den nye populære kryptovaluta, der er steget over 8000 procent siden årsskiftet? Det er svindel.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Siden vi gik ind i 2023 har en ny kruptovaluta kaldet Dingo Token haft en kursstigning på mere end 8.400 procent.

Men cybersikkerhedsselskabet med hovedsæde i Israel Check Point anslår, er Dingo Token "med stor sandsynlighed er et svindelnummer".

Sådan lyder konklusionen i en pressemeddelelse, som selskabet har sendt til Computerworld.

I den populære kryptovaluta har selskabets efterforskere fundet et stykke kode, som giver mulighed for at sætte transaktionsgebyret op til hele 99 procent, når der handles med valutaen.

På den officielle hjemmeside, som styres af skaberne af Dingo Token, oplyses det, at gebyret blot er 10 procent.

"Det betyder, at brugere, der investerer i Dingo Token, risikerer at miste stort set alle deres penge, lige efter de har købt kryptovalutaen," lyder konklusionen i pressemeddelelsen.

Check Points afdelingschef for Produktsårbarheder Oded Vanunu siger:

"Dingo Token er et klokkeklart eksempel på kryptosvindel. Vi har fundet en bagdør i valutaen, der giver personerne bag Dingo Token mulighed for at ændre gebyret, og lige nu er det blevet ændret til gigantiske 99 procent. Svindlere har i den grad fået øjnene op for kryptovaluta fordi det er et lukrativt marked, der udvikler sig med lynets hast, og fordi de kan forblive anonyme."

Der er altså god grund til at se sig ekstra godt for, når man handler med krypto-valuta.

“Hvis du som bruger investerer i kryptovaluta, eller har planer om det i fremtiden, opfordrer vi til, at man kun benytter sig af pålidelige kryptobørser og køber veletablerede valuta, der er blevet handlet mange gange,” siger Oded Vanunu.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job