Ny populær kryptovaluta er muligvis et svindelnummer - sætter transaktionsgebyr op til 99 procent efter køb

Har du hørt om den nye populære kryptovaluta, der er steget over 8000 procent siden årsskiftet? Det er svindel.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Siden vi gik ind i 2023 har en ny kruptovaluta kaldet Dingo Token haft en kursstigning på mere end 8.400 procent.

Men cybersikkerhedsselskabet med hovedsæde i Israel Check Point anslår, er Dingo Token "med stor sandsynlighed er et svindelnummer".

Sådan lyder konklusionen i en pressemeddelelse, som selskabet har sendt til Computerworld.

I den populære kryptovaluta har selskabets efterforskere fundet et stykke kode, som giver mulighed for at sætte transaktionsgebyret op til hele 99 procent, når der handles med valutaen.

På den officielle hjemmeside, som styres af skaberne af Dingo Token, oplyses det, at gebyret blot er 10 procent.

"Det betyder, at brugere, der investerer i Dingo Token, risikerer at miste stort set alle deres penge, lige efter de har købt kryptovalutaen," lyder konklusionen i pressemeddelelsen.

Check Points afdelingschef for Produktsårbarheder Oded Vanunu siger:

"Dingo Token er et klokkeklart eksempel på kryptosvindel. Vi har fundet en bagdør i valutaen, der giver personerne bag Dingo Token mulighed for at ændre gebyret, og lige nu er det blevet ændret til gigantiske 99 procent. Svindlere har i den grad fået øjnene op for kryptovaluta fordi det er et lukrativt marked, der udvikler sig med lynets hast, og fordi de kan forblive anonyme."

Der er altså god grund til at se sig ekstra godt for, når man handler med krypto-valuta.

“Hvis du som bruger investerer i kryptovaluta, eller har planer om det i fremtiden, opfordrer vi til, at man kun benytter sig af pålidelige kryptobørser og køber veletablerede valuta, der er blevet handlet mange gange,” siger Oded Vanunu.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S