Martin Thorborg om it-selskabers skatte-betalinger: "At betale skat er jo et tegn på succes"

Interview: Visma Dinero-chef Martin Thorborg glæder sig over at være en del af en koncern, der spytter mere end 100 millioner kroner i statskassen i form af selskabsskat. "Hvis man har et overskud, så synes jeg da klart, at man skal bidrage. Det burde være almindeligt, når man er en del af et velfærdssamfund," lyder det fra Dinero-direktøren.

Artikel top billede

(Foto: Dinero)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor, mener Dinero-direktør Martin Thorborg, at det er værd at fejre, at man betaler skat
798
4 min
På trods af at være blandt de største it-leverandører til det offentlige, så betaler flere af de mest toneangivende it-selskaber ikke en krone i skat i Danmark.

Andre it-selskaber lægger derimod store summer i den danske statskasse år efter år.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS