Lunar rejser 260 millioner kroner i ny kapital

Fintech-selskabet henter 260 millioner kroner i frisk kapital, der skal gøre Lunar profitabel endnu hurtigere.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Med en frisk pose penge på 260 millioner kroner sætter Lunar alle sejl ind på at blive profitabel hurtigst muligt.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

Stifter og CEO i Lunar Group, Ken Villum Klausen, pointerer, at der skal sorte tal på bundlinjen i det nuværende marked.

"De kapitalmarkeder, som vi og andre selskaber som Lunar rejser penge i, er helt anderledes end tidligere. Der er et ufravigeligt krav om indtjening," udtaler han.

"Vi har det sidste år forbedret vores produkt, fået flere kunder og øget vores indtjening markant. Det kommer vi til at fortsætte med i 2023 og årene fremover for markedet har brug for en seriøs udfordrer i branchen."

Bag kapitaltilførslen er langt størstedelen af de eksisterende aktionærer, og Ken Villum Klausen glæder sig over, at de støtter op om Lunar i en periode med "høj bølgegang på de finansielle markeder."

Den nye kapital gør det ifølge direktøren muligt for Lunar at udvikle og tilbyde endnu bedre produkter til Lunars mere end 500.000 kunder i Danmark, Norge og Sverige.

"Med den nye kapital i ryggen kan vi fortsætte ekspansionen i Norden, tilbyde nye og bedre digitale bankløsninger til vores kunder og dermed udbygge vores position som den førende udfordrer i det nordiske bankmarked."

Lunar er en ren digital løsning med en række bank-services. Siden 2019, hvor Lunar fik sin banklicens, har selskabet kørt med store underskud.

I seneste regnskab fra første halvår 2022 havde Lunar udgifter for knap en halv milliard kroner, men kun indtægter for knap 76 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job