Lunar rejser 260 millioner kroner i ny kapital

Fintech-selskabet henter 260 millioner kroner i frisk kapital, der skal gøre Lunar profitabel endnu hurtigere.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Med en frisk pose penge på 260 millioner kroner sætter Lunar alle sejl ind på at blive profitabel hurtigst muligt.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

Stifter og CEO i Lunar Group, Ken Villum Klausen, pointerer, at der skal sorte tal på bundlinjen i det nuværende marked.

"De kapitalmarkeder, som vi og andre selskaber som Lunar rejser penge i, er helt anderledes end tidligere. Der er et ufravigeligt krav om indtjening," udtaler han.

"Vi har det sidste år forbedret vores produkt, fået flere kunder og øget vores indtjening markant. Det kommer vi til at fortsætte med i 2023 og årene fremover for markedet har brug for en seriøs udfordrer i branchen."

Bag kapitaltilførslen er langt størstedelen af de eksisterende aktionærer, og Ken Villum Klausen glæder sig over, at de støtter op om Lunar i en periode med "høj bølgegang på de finansielle markeder."

Den nye kapital gør det ifølge direktøren muligt for Lunar at udvikle og tilbyde endnu bedre produkter til Lunars mere end 500.000 kunder i Danmark, Norge og Sverige.

"Med den nye kapital i ryggen kan vi fortsætte ekspansionen i Norden, tilbyde nye og bedre digitale bankløsninger til vores kunder og dermed udbygge vores position som den førende udfordrer i det nordiske bankmarked."

Lunar er en ren digital løsning med en række bank-services. Siden 2019, hvor Lunar fik sin banklicens, har selskabet kørt med store underskud.

I seneste regnskab fra første halvår 2022 havde Lunar udgifter for knap en halv milliard kroner, men kun indtægter for knap 76 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice