Lunar rejser 260 millioner kroner i ny kapital

Fintech-selskabet henter 260 millioner kroner i frisk kapital, der skal gøre Lunar profitabel endnu hurtigere.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Med en frisk pose penge på 260 millioner kroner sætter Lunar alle sejl ind på at blive profitabel hurtigst muligt.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

Stifter og CEO i Lunar Group, Ken Villum Klausen, pointerer, at der skal sorte tal på bundlinjen i det nuværende marked.

"De kapitalmarkeder, som vi og andre selskaber som Lunar rejser penge i, er helt anderledes end tidligere. Der er et ufravigeligt krav om indtjening," udtaler han.

"Vi har det sidste år forbedret vores produkt, fået flere kunder og øget vores indtjening markant. Det kommer vi til at fortsætte med i 2023 og årene fremover for markedet har brug for en seriøs udfordrer i branchen."

Bag kapitaltilførslen er langt størstedelen af de eksisterende aktionærer, og Ken Villum Klausen glæder sig over, at de støtter op om Lunar i en periode med "høj bølgegang på de finansielle markeder."

Den nye kapital gør det ifølge direktøren muligt for Lunar at udvikle og tilbyde endnu bedre produkter til Lunars mere end 500.000 kunder i Danmark, Norge og Sverige.

"Med den nye kapital i ryggen kan vi fortsætte ekspansionen i Norden, tilbyde nye og bedre digitale bankløsninger til vores kunder og dermed udbygge vores position som den førende udfordrer i det nordiske bankmarked."

Lunar er en ren digital løsning med en række bank-services. Siden 2019, hvor Lunar fik sin banklicens, har selskabet kørt med store underskud.

I seneste regnskab fra første halvår 2022 havde Lunar udgifter for knap en halv milliard kroner, men kun indtægter for knap 76 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS