Lunar rejser 260 millioner kroner i ny kapital

Fintech-selskabet henter 260 millioner kroner i frisk kapital, der skal gøre Lunar profitabel endnu hurtigere.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Med en frisk pose penge på 260 millioner kroner sætter Lunar alle sejl ind på at blive profitabel hurtigst muligt.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

Stifter og CEO i Lunar Group, Ken Villum Klausen, pointerer, at der skal sorte tal på bundlinjen i det nuværende marked.

"De kapitalmarkeder, som vi og andre selskaber som Lunar rejser penge i, er helt anderledes end tidligere. Der er et ufravigeligt krav om indtjening," udtaler han.

"Vi har det sidste år forbedret vores produkt, fået flere kunder og øget vores indtjening markant. Det kommer vi til at fortsætte med i 2023 og årene fremover for markedet har brug for en seriøs udfordrer i branchen."

Bag kapitaltilførslen er langt størstedelen af de eksisterende aktionærer, og Ken Villum Klausen glæder sig over, at de støtter op om Lunar i en periode med "høj bølgegang på de finansielle markeder."

Den nye kapital gør det ifølge direktøren muligt for Lunar at udvikle og tilbyde endnu bedre produkter til Lunars mere end 500.000 kunder i Danmark, Norge og Sverige.

"Med den nye kapital i ryggen kan vi fortsætte ekspansionen i Norden, tilbyde nye og bedre digitale bankløsninger til vores kunder og dermed udbygge vores position som den førende udfordrer i det nordiske bankmarked."

Lunar er en ren digital løsning med en række bank-services. Siden 2019, hvor Lunar fik sin banklicens, har selskabet kørt med store underskud.

I seneste regnskab fra første halvår 2022 havde Lunar udgifter for knap en halv milliard kroner, men kun indtægter for knap 76 millioner kroner.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S