FESD får Scanjour til at massehyre

FESD-projektet har givet Scanjour så meget vind i sejlene, at selskabet står og mangler medarbejdere. Der skal hurtigst muligt ansættes nye folk.

FESD har givet danske Scanjour så meget vind i sejlene, at selskabet er nødt til at ansætte yderligere otte mand for at følge med.

Medvinden er kommet i kølvandet på den rammeaftale, som staten i januar 2004 gav til tre konsortier med CSC, Accenture og Software Innovation i spidsen.

Scanjour kom med som underleverandør til CSC, der siden har landet tre ministerier i det fællesoffentlige projekt for elektronisk sags- og dokumenthåndtering, FESD.

Godt gang i hjulene
- Vores FESD-projekt har givet os rigtigt godt gang i hjulene, fortæller Bo Schor, administrerende direktør i Scanjour.

Udvidelsen er nødvendig for at kunne klare de projekter der ligger i pipelinen i forbindelse med alliancens planlagte ESDH-arbejde for blandt andre Told og Skat samt de tre ministerier, Videnskabsministeriet, Miljøministeriet og Socialministeriet.

Firmaet består indtil videre af 135 ansatte fordelt på to kontorer, og otte nye talenter rækker ifølge Bo Schor ikke så langt, når man har en vækst på 20 procent om året, der forventes at fortsætte.

- Nej, men det er til at begynde med. Vi har været lidt afventende, men markedet er med os. De enkelte ministerier opfatter sig mere og mere som koncerner, og vi reagerer på de krav, det stiller til os, forklarer Bo Schor.

Han peger på, at kunderne ikke alene kommer til. De eksisterende vil også have mere. Men Scanjour tror på, at det kan lade sig gøre at opruste i et it-jobmarked, der efterhånden ikke er så håbløst som tidligere.

- Vi skal bruge de nye, så hurtigt vi kan. Der er enkelt spidskompetencer, der er lidt sværere at få fat i, men alt i alt regner vi med at det bliver relativt nemt at finde de rigtige, mener Bo Schor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere