Danske ParkPark solgt efter stort underskud: Overtages af nordsjællandsk selskab

Den danske parkerings-app ParkPark solgt efter at have været på randen af konkurs.

Artikel top billede

Efter at have tabt næsten 20 millioner kroner på et år og været plaget af stor gæld, har stifterne Mads Peter Veiby og Per Moesgaard solgt den danske parkeringsapp ParkPark.

Den nye ejer er nordsjællandske Cartime Technologies, som står bag Cartime-appen, der kan anvendes til blandt andet registrering af parkeringer.

Selskaberne meddeler, at ParkPark vil blive drevet videre som hidtil og at ParkParks administrerende direktør, Michael Buch-Sandager, fortsætter i selskabet.

Til Finans siger Mads Peter Veiby, at ParkPark sælges på grund af dårlig økonomi.

"Vi har i ejerkredsen ikke formået at tjene penge på selskabet og bærer rundt på gammel gæld, der har drænet selskaberne for likvider. Det kommer til at koste mig penge, hvilket selvfølgelig er træls. Mest glædeligt er det dog, at vi allerede har fået nye ejere til Parkparks aktiviteter,” siger han til avisen.

Ifølge avisen kommer salget og rekonstruktionen til at koste både Mads Peter Veiby og Per Moesgaard et ‘pænt millionbeløb.’

Cartime er anderledes optimistisk.

Selskabet meddeler i en udsendt meddelelse - som du finder her - at ParkPark har ‘vist en meget positiv udvikling i andet halvår 2022 og starten af 2023.’

Fusionen af ParkPark og Cartime giver ifølge sidstnævnte en ‘række interessante strategiske forretningsmuligheder og synergier som gør, at den kombinerede virksomhed på relativ kort sigt vil have udsigt til en attraktiv profitabel vækst,” som det hedder.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job