Danske ParkPark solgt efter stort underskud: Overtages af nordsjællandsk selskab

Den danske parkerings-app ParkPark solgt efter at have været på randen af konkurs.

Artikel top billede

Efter at have tabt næsten 20 millioner kroner på et år og været plaget af stor gæld, har stifterne Mads Peter Veiby og Per Moesgaard solgt den danske parkeringsapp ParkPark.

Den nye ejer er nordsjællandske Cartime Technologies, som står bag Cartime-appen, der kan anvendes til blandt andet registrering af parkeringer.

Selskaberne meddeler, at ParkPark vil blive drevet videre som hidtil og at ParkParks administrerende direktør, Michael Buch-Sandager, fortsætter i selskabet.

Til Finans siger Mads Peter Veiby, at ParkPark sælges på grund af dårlig økonomi.

"Vi har i ejerkredsen ikke formået at tjene penge på selskabet og bærer rundt på gammel gæld, der har drænet selskaberne for likvider. Det kommer til at koste mig penge, hvilket selvfølgelig er træls. Mest glædeligt er det dog, at vi allerede har fået nye ejere til Parkparks aktiviteter,” siger han til avisen.

Ifølge avisen kommer salget og rekonstruktionen til at koste både Mads Peter Veiby og Per Moesgaard et ‘pænt millionbeløb.’

Cartime er anderledes optimistisk.

Selskabet meddeler i en udsendt meddelelse - som du finder her - at ParkPark har ‘vist en meget positiv udvikling i andet halvår 2022 og starten af 2023.’

Fusionen af ParkPark og Cartime giver ifølge sidstnævnte en ‘række interessante strategiske forretningsmuligheder og synergier som gør, at den kombinerede virksomhed på relativ kort sigt vil have udsigt til en attraktiv profitabel vækst,” som det hedder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil