Dansk virksomheds navn bliver misbrugt i nye Microsofts OneNote-angreb

Flere oplever cyberangreb gennem Microsoft OneNote-filer i mails. Her er den advarselsbesked, du ikke må ignorere.

Artikel top billede

(Foto: Esa Riutta/Pixabay)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilket dansk selskab, der er blevet ramt af OneNote-cyberangrebet.
  • Se her hvilken advarselsbesked, du skal lære dine medarbejdere ikke at ignorere.
493
2:30 min
Updatering: Det er efter denne artikels udgivelse blevet gjort klart fra det danske selskabs TP Aerospaces side, at selskabet ikke er blevet angrebet med de omtalte OneNote-filer.

Det er derimod sket, at selskabets navn er blevet misbrugt i de falske filer.

Denne forvikling blev afklaret i forbindelse med, at Computerworld selv tog kontakt til selskabet i forbindelse med sagen.

Oplysningerne, der er gengivet nedenfor stammer fra en pressemeddelse sendt fra selskabet AxiCom, der håndterer Proofpoints pressehåndtering.

I en besked fra AxiCom, lyder det 15. februar:

"I den pressemeddelelse, der blev sendt i går, kan formuleringen tolkes som, at TP Aerospace har været udsat for et cyberangreb. Det er ikke korrekt, TP Aerospace-mærket er blevet udnyttet af cyberkriminelle gennem såkaldt spoofing, for at lokke folk ind i download af ondsindede filer."

Fejlen i pressemeddelelsen er opstået i oversættelsen fra ét sprog til dansk, oplyser AxiCom.

Computerworld har valgt at fastholde artiklen med fuld åbenhed, med denne rettelse.


Bruger du OneNote i dit daglige arbejde? Så kan et være en god ide at tænke to gange, før du åbner filer med titlen "faktura" eller "fragt".

Det gælder særligt, hvis du arbejder i produktions- eller industrisektoren.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S