Microsoft indgår stor aftale med danske medier: Skal til at betale for dansk indhold

Microsoft kommer fremover til at betale danske medier for det af deres indhold, der er tilgængeligt på Bing.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Nu er der kommet hul på bylden efter lange forhandlinger mellem danske medier og techgiganterne – der er nemlig blevet indgået en aftale med Microsoft, om at techgiganten fremover vil betale danske medier for det medieindhold, der er tilgængeligt på søgemaskinen Bing, skriver Mediawatch.

Ifølge Anders Krab-Johansen, koncernchef i Berlingske Media og formand for organisationen bag forhandlingerne Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation, DPCMO, er denne aftale et gennembrud, der kan føre til flere aftaler.

”Det er jo et kæmpe gennembrud, at en af techgiganterne vil betale for at vise hen til frie medier, som de i forvejen gør,” siger han til mediet.

Aftalen er den første, siden en ændring i dansk lovgivning i 2021 gav danske medier ret til at gå sammen om at forhandle aftaler med techgiganterne.

Prisen er ikke fastsat, men er i gang med at blive fastslået, til gengæld vil pengene blive betalt med tilbagevirkende kraft fra sommeren 2021.

Foregangslandet for techgiganters betaling af medier har været Australien, som indførte lov om, at Facebook for eksempel skulle betale medierne for det indhold, der kom ud på det sociale medies platform.

Dette førte til en konflikt, hvor Facebook i Australien blokerede for mediers indhold på platformen, men efter forhandlinger mellem regeringen og Facebook, kom partnerne til enighed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S