Microsoft indgår stor aftale med danske medier: Skal til at betale for dansk indhold

Microsoft kommer fremover til at betale danske medier for det af deres indhold, der er tilgængeligt på Bing.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Nu er der kommet hul på bylden efter lange forhandlinger mellem danske medier og techgiganterne – der er nemlig blevet indgået en aftale med Microsoft, om at techgiganten fremover vil betale danske medier for det medieindhold, der er tilgængeligt på søgemaskinen Bing, skriver Mediawatch.

Ifølge Anders Krab-Johansen, koncernchef i Berlingske Media og formand for organisationen bag forhandlingerne Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation, DPCMO, er denne aftale et gennembrud, der kan føre til flere aftaler.

”Det er jo et kæmpe gennembrud, at en af techgiganterne vil betale for at vise hen til frie medier, som de i forvejen gør,” siger han til mediet.

Aftalen er den første, siden en ændring i dansk lovgivning i 2021 gav danske medier ret til at gå sammen om at forhandle aftaler med techgiganterne.

Prisen er ikke fastsat, men er i gang med at blive fastslået, til gengæld vil pengene blive betalt med tilbagevirkende kraft fra sommeren 2021.

Foregangslandet for techgiganters betaling af medier har været Australien, som indførte lov om, at Facebook for eksempel skulle betale medierne for det indhold, der kom ud på det sociale medies platform.

Dette førte til en konflikt, hvor Facebook i Australien blokerede for mediers indhold på platformen, men efter forhandlinger mellem regeringen og Facebook, kom partnerne til enighed.

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Forsvaret

Leder AI Lab til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S