Microsoft indgår stor aftale med danske medier: Skal til at betale for dansk indhold

Microsoft kommer fremover til at betale danske medier for det af deres indhold, der er tilgængeligt på Bing.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Nu er der kommet hul på bylden efter lange forhandlinger mellem danske medier og techgiganterne – der er nemlig blevet indgået en aftale med Microsoft, om at techgiganten fremover vil betale danske medier for det medieindhold, der er tilgængeligt på søgemaskinen Bing, skriver Mediawatch.

Ifølge Anders Krab-Johansen, koncernchef i Berlingske Media og formand for organisationen bag forhandlingerne Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation, DPCMO, er denne aftale et gennembrud, der kan føre til flere aftaler.

”Det er jo et kæmpe gennembrud, at en af techgiganterne vil betale for at vise hen til frie medier, som de i forvejen gør,” siger han til mediet.

Aftalen er den første, siden en ændring i dansk lovgivning i 2021 gav danske medier ret til at gå sammen om at forhandle aftaler med techgiganterne.

Prisen er ikke fastsat, men er i gang med at blive fastslået, til gengæld vil pengene blive betalt med tilbagevirkende kraft fra sommeren 2021.

Foregangslandet for techgiganters betaling af medier har været Australien, som indførte lov om, at Facebook for eksempel skulle betale medierne for det indhold, der kom ud på det sociale medies platform.

Dette førte til en konflikt, hvor Facebook i Australien blokerede for mediers indhold på platformen, men efter forhandlinger mellem regeringen og Facebook, kom partnerne til enighed.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura