Microsoft indgår stor aftale med danske medier: Skal til at betale for dansk indhold

Microsoft kommer fremover til at betale danske medier for det af deres indhold, der er tilgængeligt på Bing.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Nu er der kommet hul på bylden efter lange forhandlinger mellem danske medier og techgiganterne – der er nemlig blevet indgået en aftale med Microsoft, om at techgiganten fremover vil betale danske medier for det medieindhold, der er tilgængeligt på søgemaskinen Bing, skriver Mediawatch.

Ifølge Anders Krab-Johansen, koncernchef i Berlingske Media og formand for organisationen bag forhandlingerne Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation, DPCMO, er denne aftale et gennembrud, der kan føre til flere aftaler.

”Det er jo et kæmpe gennembrud, at en af techgiganterne vil betale for at vise hen til frie medier, som de i forvejen gør,” siger han til mediet.

Aftalen er den første, siden en ændring i dansk lovgivning i 2021 gav danske medier ret til at gå sammen om at forhandle aftaler med techgiganterne.

Prisen er ikke fastsat, men er i gang med at blive fastslået, til gengæld vil pengene blive betalt med tilbagevirkende kraft fra sommeren 2021.

Foregangslandet for techgiganters betaling af medier har været Australien, som indførte lov om, at Facebook for eksempel skulle betale medierne for det indhold, der kom ud på det sociale medies platform.

Dette førte til en konflikt, hvor Facebook i Australien blokerede for mediers indhold på platformen, men efter forhandlinger mellem regeringen og Facebook, kom partnerne til enighed.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job