Power rykker ind i Sverige: Overtager 29 MediaMarkt-butikker med 1.300 medarbejdere

Den danske elektronikkæde Power rykker med købet af 29 MediaMarkt-butikker ind i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Line Thit Klein)

Den danske elektronik-kæde Power rykker ind på det svenske marked, hvor selskabet overtager 80 procent af 29 MediaMarkt-butikker.

Sælger er det tyske selskab MediaMarktsSaturn, som beholder de resterende 20 procent af MediaMarkt-kæden i Sverige.

Med købet følger omkring 1.300 medarbejdere og en omsætning på 5,3 milliarder svenske kroner.

“Medarbejdere, butikker, kontorlokaler og distributionssystemer er omfattet af opkøbet, som forventes gennemført i sommeren 2023. Power overtager samtidig alle kundeforpligtelser og kundegarantier,” meddeler Power.

Power er allerede tilstede i Danmark, Norge og Finland. Med købet af de 29 butikker tilføjes det svenske marked altså nu til porteføljen.

Med tilføjelsen af de 27 svenske butikker, kommer Power nu op på i alt at have 269 butikker i de fire nordiske lande.

Topchef Jesper Boysen siger, at det svenske marked har været ‘den manglende brik’ for Power-koncernen.

“Sverige er jo et gigantisk marked, og selvfølgelig skal Power også være tilsted her,” siger han.

De 29 svenske MediaMarkt-butikker vil i den kommende tid få udskiftet skilte og lignende fra MediaMarkt til Power.

“Jeg er sikker på, at overtagelsen får kæmpe værdi også for vores kunder her i Danmark, fordi den øgede konkurrence kommer til at smitte af i sortiment og tilbud – også på det danske marked,” siger Jesper Boysen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS