Tesla-ansatte vil forsøge at organisere sig i fagforening

Teslas ansatte i New York er på vej med kampagne, der skal få medarbejderne til at organisere sig i fagforening.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

Arbejdere hos Tesla i New York er på vej med en kampagne, der få Tesla-ansatte til at organisere sig under en fagforening.

I et brev til Tesla-ledelsen annoncerer medarbejderne en plan om at gå sammen med Workers United Upstate New York.

Det skriver Reuters.

Bliver fagforeningen en realitet vil det være den første hos Tesla, der indtil nu har formået at undgå, at medarbejderne har samlet sig i fagforeninger.

Elon Musk, Teslas direktør og meget andet, har tidligere været højrøstet om sin modstand mod fagforeninger.

U.S. National Labor Relations Board har tidligere anmodet Elon Musk om at slette et tweet fra 2018, der lød, at ansatte ville miste deres aktieoptioner, hvis de dannede en fagforening.

"Vi tror på, at fagforening vil give os en stemme på vores arbejdsplads, som vi føler er blevet ignoreret til dette punkt," lyder det fra arbejderne i en pressemeddelelse tirsdag.

I brevet beder medarbejderne Tesla om at respektere deres ret til at samle sig i en fagforening og opfordrede el-bilsproducenten om at underskrive en erklæring de ansattes ret til at organisere en fagforening.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT