Tesla-ansatte vil forsøge at organisere sig i fagforening

Teslas ansatte i New York er på vej med kampagne, der skal få medarbejderne til at organisere sig i fagforening.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

Arbejdere hos Tesla i New York er på vej med en kampagne, der få Tesla-ansatte til at organisere sig under en fagforening.

I et brev til Tesla-ledelsen annoncerer medarbejderne en plan om at gå sammen med Workers United Upstate New York.

Det skriver Reuters.

Bliver fagforeningen en realitet vil det være den første hos Tesla, der indtil nu har formået at undgå, at medarbejderne har samlet sig i fagforeninger.

Elon Musk, Teslas direktør og meget andet, har tidligere været højrøstet om sin modstand mod fagforeninger.

U.S. National Labor Relations Board har tidligere anmodet Elon Musk om at slette et tweet fra 2018, der lød, at ansatte ville miste deres aktieoptioner, hvis de dannede en fagforening.

"Vi tror på, at fagforening vil give os en stemme på vores arbejdsplads, som vi føler er blevet ignoreret til dette punkt," lyder det fra arbejderne i en pressemeddelelse tirsdag.

I brevet beder medarbejderne Tesla om at respektere deres ret til at samle sig i en fagforening og opfordrede el-bilsproducenten om at underskrive en erklæring de ansattes ret til at organisere en fagforening.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos