Tesla-ansatte vil forsøge at organisere sig i fagforening

Teslas ansatte i New York er på vej med kampagne, der skal få medarbejderne til at organisere sig i fagforening.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

Arbejdere hos Tesla i New York er på vej med en kampagne, der få Tesla-ansatte til at organisere sig under en fagforening.

I et brev til Tesla-ledelsen annoncerer medarbejderne en plan om at gå sammen med Workers United Upstate New York.

Det skriver Reuters.

Bliver fagforeningen en realitet vil det være den første hos Tesla, der indtil nu har formået at undgå, at medarbejderne har samlet sig i fagforeninger.

Elon Musk, Teslas direktør og meget andet, har tidligere været højrøstet om sin modstand mod fagforeninger.

U.S. National Labor Relations Board har tidligere anmodet Elon Musk om at slette et tweet fra 2018, der lød, at ansatte ville miste deres aktieoptioner, hvis de dannede en fagforening.

"Vi tror på, at fagforening vil give os en stemme på vores arbejdsplads, som vi føler er blevet ignoreret til dette punkt," lyder det fra arbejderne i en pressemeddelelse tirsdag.

I brevet beder medarbejderne Tesla om at respektere deres ret til at samle sig i en fagforening og opfordrede el-bilsproducenten om at underskrive en erklæring de ansattes ret til at organisere en fagforening.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job