Tesla-ansatte vil forsøge at organisere sig i fagforening

Teslas ansatte i New York er på vej med kampagne, der skal få medarbejderne til at organisere sig i fagforening.

Artikel top billede

(Foto: Daniel J. Johung)

Arbejdere hos Tesla i New York er på vej med en kampagne, der få Tesla-ansatte til at organisere sig under en fagforening.

I et brev til Tesla-ledelsen annoncerer medarbejderne en plan om at gå sammen med Workers United Upstate New York.

Det skriver Reuters.

Bliver fagforeningen en realitet vil det være den første hos Tesla, der indtil nu har formået at undgå, at medarbejderne har samlet sig i fagforeninger.

Elon Musk, Teslas direktør og meget andet, har tidligere været højrøstet om sin modstand mod fagforeninger.

U.S. National Labor Relations Board har tidligere anmodet Elon Musk om at slette et tweet fra 2018, der lød, at ansatte ville miste deres aktieoptioner, hvis de dannede en fagforening.

"Vi tror på, at fagforening vil give os en stemme på vores arbejdsplads, som vi føler er blevet ignoreret til dette punkt," lyder det fra arbejderne i en pressemeddelelse tirsdag.

I brevet beder medarbejderne Tesla om at respektere deres ret til at samle sig i en fagforening og opfordrede el-bilsproducenten om at underskrive en erklæring de ansattes ret til at organisere en fagforening.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job