Morgen-briefing: USA's justitsministerium opruster i Apple monopol-sag / Svensk tv skal tekstes af kunstig intelligens / Bestil en gratis forsker

Morgen-briefing: USA's justitsministerium opruster i Apple monopol-sag / Svensk tv skal tekstes af kunstig intelligens / Bestil en gratis forsker

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til denne nyhedsoverblik, hvor vi slår ned på udsigten til en massiv monopolsag mod Apple, hvordan AI styrer mod de svenske sendeflader og hvordan du kan få en dygtig forsker til at holde gratis foredrag.

Morgenens nyhehdskomplet er sammenstykket af Niels de Boissezon.

Amerikansk justitsministerium opruster i Apple monopol-sag

Det amerikanske justitsministerium, Department of Justice (DOJ), er i færd med at opruste til en eventuel monopol-sag mod tech-giganten Apple.

Sagen, som blev indledt i 2019, skal nu eskaleres og føres af en større stab, med profilen Jonathan Kanter i spidsen, som blandt andet har ført sager mod Apple for konkurrenter som Spotify, Match og Tile.

Her forventes en særlig fokus på Apples blokering eller hindring af konkurrenter på sin platform som app-butikken App Store eller iOS-økosystemet.

Det skriver finansmediet The Wall Street Journal.

Den kommende monopol-sag får et bredt sigte. Det skal ikke alene afdækkes i hvilket omfang Apple bryder med konkurrence-lovgivning, det skal også undersøges hvorvidt Apple har promoveret egne app-produkter over tredjeparters på sine platforme.

Det har tidligere lydt, at den storstilede sag mod Apple skulle indledes en gang i efteråret 2022, men debuten er siden blevet udskudt. Det er endnu ingen indikationer på præcist hvornår en eventuel sag vil indledes.

Svensk tv skal tekstes af kunstig intelligens

Den svenske tv-station SVT nyheder vil fremover erstatte en række undertekstere med kunstig intelligens.

Det skriver fagmediet Journalisten.

I stedet for manuel undertekstning, bliver det programmet Limecraft, der fremover vil transkribere tekst til et indslag. Transkriberingen vil dog fortsat skulle redigeres manuelt efterfølgende, lyder det.

Det teknologiske skifte betyder for SVT, at man regner med at kunne spare otte til 10 stillinger væk.

Planen er, at det nye AI-baserede værktøj skal tages i brug fra marts.

Bestil en gratis forsker

I forbindelse med vidensfestivalen ’Forksningens Døgn’ tilbyder 259 forskere at holde gratis foredrag om alt fra sorte huller til klimaforandringer.

Alle interesserede kan bestille en forsker, men det forudsætter, at der kan tilbydes passende rammer og en lytterskare på mindst 20 publikummer.

”Forskning er afgørende for at forstå vores fortid og samtid og bidrager til at skabe innovative løsninger for fremtiden. Jeg er derfor glad for, at vi igen i år giver danskerne mulighed for at få stillet nysgerrigheden inden for eksempelvis klimaforandr,nger, sundhed eller biodiversitetskrisen. Der hersker mange holdninger til, hvordan verden hænger sammen, og derfor er forskning og viden vigtigere end nogensinde før. Danskerne kan med Bestil en Forsker få meget mere viden om det samfund, vi lever i, nu og i fremtiden,” siger uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund i en meddelelse.

Forskningens Døgn foregår i uge 17, men forskere skal bestilles fra 20. februar her. Det bliver 19. gang at festivalen afholdes.

Nu kommer YouTube Kids til flere enheder

Googles videostreamingstjeneste rettet mod børn, YouTube Kids, kommer endnu bredere ud i hjemmene.

Tjenesten, som er en del af YouTube-app’en, styrer nu mod flere enheder, herunder smart tv’er fra Samsung og LG, spillekonsoler og tv-bokse som Roku.

Det skriver netmediet 9to5google.

Tjenesten er i forvejen tilgængelig på udvalgte smarr-fjernsyn fra Samsung og LG, samt på tv-bokse fra Amazon og Apple, samt naturligvis Google TV og Android TV enheder, såsom Chromecasts.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision