Danske teleselskaber på vej med DNS-blokeringer af farlige websites: Får grønt lys til at spærre for adgang

Tele- og internetselskaber får grønt lys til med DNS-blokeringer at holde de danske internetbrugere helt væk fra farligt indhold. Se her, hvordan det kommer til at fungere.

Artikel top billede

De danske tele- og internetselskaber tænder inden for de kommende uger for sikkerheds-filtrering, som gør det muligt for dem på DNS-niveau at blokere for adgang til farligt indhold på internettet.

Teleselskaberne vil med DNS-blokeringerne kunne spærre for adgang til websites, som eksempelvis forsøger at installere malware, er kopier af etablerede websites eller som på anden måde er sat i verden for at franarre brugerne oplysninger eller på anden måde skade dem.

DNS-blokeringerne bliver en realitet efter, at de danske tele- og internetselskaber gennem længere tid har forhandlet med danske myndigheder om en model for blokeringerne.

Her har Center for Cybersikkerhed samt Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur været på banen for at finde en løsning.

Kravet har blandt andet været, at blokeringerne alene skal beskytte mod indhold, som udgør det, som kaldes for ‘en konkret trussel mod sikkerheden.’

Teleselskaberne må altså dermed ikke blokere for det, som kaldes for ‘stødende eller på anden måde uønsket’ indhold, medmindre det udgør en konkret sikkerhedstrussel.

Danskerne vil desuden kunne ophæve blokeringsordningen, hvis de ønsker det, ligesom de skal orienteres, når blokeringens sættes i gang.

“Det er op til hvert enkelt selskab eventuelt at beslutte etablering af nye sikkerhedsløsninger, og hvornår de i givet fald vil lancere en løsning,” meddeler Teleindustrien.

Center for Cybersikkerhed peger på, at blokeringerne blandt andet vil kunne beskytte med phishing.

“Det kommer til at gøre en mærkbar forskel for sikkerheden,” lyder det fra centerets chef, Thomas Flarup.

Ifølge Berlingske vil Telenor allerede fra begyndelsen af marts tænde for DNS-blokeringen med sit filter, som hedder ‘SikkerSurf.’

Privatmarkeds-direktør Christian Hoffmann siger til avisen, at selskabet længe har ønsket denne løsning og er ‘enormt glade’ for endelig at få lov.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S