Danske teleselskaber på vej med DNS-blokeringer af farlige websites: Får grønt lys til at spærre for adgang

Tele- og internetselskaber får grønt lys til med DNS-blokeringer at holde de danske internetbrugere helt væk fra farligt indhold. Se her, hvordan det kommer til at fungere.

Artikel top billede

De danske tele- og internetselskaber tænder inden for de kommende uger for sikkerheds-filtrering, som gør det muligt for dem på DNS-niveau at blokere for adgang til farligt indhold på internettet.

Teleselskaberne vil med DNS-blokeringerne kunne spærre for adgang til websites, som eksempelvis forsøger at installere malware, er kopier af etablerede websites eller som på anden måde er sat i verden for at franarre brugerne oplysninger eller på anden måde skade dem.

DNS-blokeringerne bliver en realitet efter, at de danske tele- og internetselskaber gennem længere tid har forhandlet med danske myndigheder om en model for blokeringerne.

Her har Center for Cybersikkerhed samt Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur været på banen for at finde en løsning.

Kravet har blandt andet været, at blokeringerne alene skal beskytte mod indhold, som udgør det, som kaldes for ‘en konkret trussel mod sikkerheden.’

Teleselskaberne må altså dermed ikke blokere for det, som kaldes for ‘stødende eller på anden måde uønsket’ indhold, medmindre det udgør en konkret sikkerhedstrussel.

Danskerne vil desuden kunne ophæve blokeringsordningen, hvis de ønsker det, ligesom de skal orienteres, når blokeringens sættes i gang.

“Det er op til hvert enkelt selskab eventuelt at beslutte etablering af nye sikkerhedsløsninger, og hvornår de i givet fald vil lancere en løsning,” meddeler Teleindustrien.

Center for Cybersikkerhed peger på, at blokeringerne blandt andet vil kunne beskytte med phishing.

“Det kommer til at gøre en mærkbar forskel for sikkerheden,” lyder det fra centerets chef, Thomas Flarup.

Ifølge Berlingske vil Telenor allerede fra begyndelsen af marts tænde for DNS-blokeringen med sit filter, som hedder ‘SikkerSurf.’

Privatmarkeds-direktør Christian Hoffmann siger til avisen, at selskabet længe har ønsket denne løsning og er ‘enormt glade’ for endelig at få lov.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos