Danske teleselskaber på vej med DNS-blokeringer af farlige websites: Får grønt lys til at spærre for adgang

Tele- og internetselskaber får grønt lys til med DNS-blokeringer at holde de danske internetbrugere helt væk fra farligt indhold. Se her, hvordan det kommer til at fungere.

Artikel top billede

De danske tele- og internetselskaber tænder inden for de kommende uger for sikkerheds-filtrering, som gør det muligt for dem på DNS-niveau at blokere for adgang til farligt indhold på internettet.

Teleselskaberne vil med DNS-blokeringerne kunne spærre for adgang til websites, som eksempelvis forsøger at installere malware, er kopier af etablerede websites eller som på anden måde er sat i verden for at franarre brugerne oplysninger eller på anden måde skade dem.

DNS-blokeringerne bliver en realitet efter, at de danske tele- og internetselskaber gennem længere tid har forhandlet med danske myndigheder om en model for blokeringerne.

Her har Center for Cybersikkerhed samt Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur været på banen for at finde en løsning.

Kravet har blandt andet været, at blokeringerne alene skal beskytte mod indhold, som udgør det, som kaldes for ‘en konkret trussel mod sikkerheden.’

Teleselskaberne må altså dermed ikke blokere for det, som kaldes for ‘stødende eller på anden måde uønsket’ indhold, medmindre det udgør en konkret sikkerhedstrussel.

Danskerne vil desuden kunne ophæve blokeringsordningen, hvis de ønsker det, ligesom de skal orienteres, når blokeringens sættes i gang.

“Det er op til hvert enkelt selskab eventuelt at beslutte etablering af nye sikkerhedsløsninger, og hvornår de i givet fald vil lancere en løsning,” meddeler Teleindustrien.

Center for Cybersikkerhed peger på, at blokeringerne blandt andet vil kunne beskytte med phishing.

“Det kommer til at gøre en mærkbar forskel for sikkerheden,” lyder det fra centerets chef, Thomas Flarup.

Ifølge Berlingske vil Telenor allerede fra begyndelsen af marts tænde for DNS-blokeringen med sit filter, som hedder ‘SikkerSurf.’

Privatmarkeds-direktør Christian Hoffmann siger til avisen, at selskabet længe har ønsket denne løsning og er ‘enormt glade’ for endelig at få lov.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S