YouTube-direktør stopper med øjeblikkelig virkning: Nåede næsten 10 år som topchef

En af Alphabets vigtigste datterselskaber, streaming-giganten YouTube, får ny administrerende direktør.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

En af internettets mest markante virksomheder skifter ledelse, når YouTubes administrerende direktør Susan Wojciki fratræder sin rolle og overdrager kontrollen til Neal Mohan.

Susan Wojciki træder af med øjeblikkelig virkning, skriver netmediet Vox.

Med næsten 10 år på posten, nåede hun akkurat ikke at fejre jubilæum.

I et brev til selskabets ansatte, skriver hun ifølge mediet, at hun vil debutere en nye fase i sit liv og ’indlede et nyt kapitel fokuseret på familie, helbred og personlige projekter, som jeg brænder for’.

”Tiden er inde for mig, og jeg føler jeg kan trække mig, fordi vi har et utrolig stærkt ledelsesteam hos YouTube,” lyder det i hendes afskedsbesked.

Ny mand ved roret for YouTube bliver Neal Mohan, som siden 2015 har været næstkommanderende ved siden af Sudan Wojciki.

Igennem hendes tid ved roret, har hun drevet den svære overgang fra vækstfokus til indtjeningsfokus, som har gjort YouTube til en stadigt større bidragsyder til Googles bundlinje.

Susan Wojciki var blandt de allerførste medarbejdere hos Google, da virksomheden blev stiftet i 1998.

Hun vil fortsætte i en rådgivende rolle for selskabet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S