Skal afhøres: Satya Nadella, Tim Cook, Mark Zuckerberg, Andy Jassy og Sundar Pichai indkaldes

Et udvalg i den amerikanske kongres vil afhøre en række af de øverste chefer i branchen for at få oplysninger om, hvordan selskaberne modererer deres indhold.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft Corp)

Der er subpoenaer på vej til en række amerikanske tech-topchefer.

Det republikanske kongresmedlem James Daniel Jordan, der er formand for House Committee on the Judiciary, som er en komité i Repræsentanternes Hus, har meddelt, at udvalget har sendt inkaldelser til følgende CEO’er:

Satya Nadella fra Microsoft, Mark Zuckerberg fra Meta, Andy Jassy fra Amazon, Sundar Pichai fra Alphabeth og Tim Cook fra Apple.

Det skriver Wall Street Journal.

De såkaldte subpoenaer er en del af republikanernes plan om at granske kommunikationen mellem Biden-administrationen og tech-giganterne for at undersøge, hvordan tech-giganterne censurerer indhold, der går imod det Hvide Hus’ politik.

Eksempelvis synspunkter om Covid-19. Og generelt om bestemte politiske synspunkter censureres, skriver mediet.

Nogle af tech-giganterne har meddelt, at de allerede arbejder med House Committee on the Judiciary.

"Vi er begyndt at producere dokumenter, er engageret i udvalget og er forpligtet til at arbejde i god tro," sagde Kate Frischmann, talskvinde for Microsoft ifølge mediet.

Talsmand fra Meta Andy Stone sagde, at virksomheden "allerede er begyndt at producere dokumenter som svar på udvalgets anmodninger og vil fortsætte med at gøre det fremover."

Komitéen har ikke valgt at indkalde Twitter, da denne platform opfattes som venligsindet over for republikanske synspunkter, skriver Wall Street Journal.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job