Skal afhøres: Satya Nadella, Tim Cook, Mark Zuckerberg, Andy Jassy og Sundar Pichai indkaldes

Et udvalg i den amerikanske kongres vil afhøre en række af de øverste chefer i branchen for at få oplysninger om, hvordan selskaberne modererer deres indhold.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft Corp)

Der er subpoenaer på vej til en række amerikanske tech-topchefer.

Det republikanske kongresmedlem James Daniel Jordan, der er formand for House Committee on the Judiciary, som er en komité i Repræsentanternes Hus, har meddelt, at udvalget har sendt inkaldelser til følgende CEO’er:

Satya Nadella fra Microsoft, Mark Zuckerberg fra Meta, Andy Jassy fra Amazon, Sundar Pichai fra Alphabeth og Tim Cook fra Apple.

Det skriver Wall Street Journal.

De såkaldte subpoenaer er en del af republikanernes plan om at granske kommunikationen mellem Biden-administrationen og tech-giganterne for at undersøge, hvordan tech-giganterne censurerer indhold, der går imod det Hvide Hus’ politik.

Eksempelvis synspunkter om Covid-19. Og generelt om bestemte politiske synspunkter censureres, skriver mediet.

Nogle af tech-giganterne har meddelt, at de allerede arbejder med House Committee on the Judiciary.

"Vi er begyndt at producere dokumenter, er engageret i udvalget og er forpligtet til at arbejde i god tro," sagde Kate Frischmann, talskvinde for Microsoft ifølge mediet.

Talsmand fra Meta Andy Stone sagde, at virksomheden "allerede er begyndt at producere dokumenter som svar på udvalgets anmodninger og vil fortsætte med at gøre det fremover."

Komitéen har ikke valgt at indkalde Twitter, da denne platform opfattes som venligsindet over for republikanske synspunkter, skriver Wall Street Journal.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job