Skal afhøres: Satya Nadella, Tim Cook, Mark Zuckerberg, Andy Jassy og Sundar Pichai indkaldes

Et udvalg i den amerikanske kongres vil afhøre en række af de øverste chefer i branchen for at få oplysninger om, hvordan selskaberne modererer deres indhold.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft Corp)

Der er subpoenaer på vej til en række amerikanske tech-topchefer.

Det republikanske kongresmedlem James Daniel Jordan, der er formand for House Committee on the Judiciary, som er en komité i Repræsentanternes Hus, har meddelt, at udvalget har sendt inkaldelser til følgende CEO’er:

Satya Nadella fra Microsoft, Mark Zuckerberg fra Meta, Andy Jassy fra Amazon, Sundar Pichai fra Alphabeth og Tim Cook fra Apple.

Det skriver Wall Street Journal.

De såkaldte subpoenaer er en del af republikanernes plan om at granske kommunikationen mellem Biden-administrationen og tech-giganterne for at undersøge, hvordan tech-giganterne censurerer indhold, der går imod det Hvide Hus’ politik.

Eksempelvis synspunkter om Covid-19. Og generelt om bestemte politiske synspunkter censureres, skriver mediet.

Nogle af tech-giganterne har meddelt, at de allerede arbejder med House Committee on the Judiciary.

"Vi er begyndt at producere dokumenter, er engageret i udvalget og er forpligtet til at arbejde i god tro," sagde Kate Frischmann, talskvinde for Microsoft ifølge mediet.

Talsmand fra Meta Andy Stone sagde, at virksomheden "allerede er begyndt at producere dokumenter som svar på udvalgets anmodninger og vil fortsætte med at gøre det fremover."

Komitéen har ikke valgt at indkalde Twitter, da denne platform opfattes som venligsindet over for republikanske synspunkter, skriver Wall Street Journal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job