Rettighedsalliancen kræver DNS-blokering af piratsider

Sider med piratkopieret indhold bør blokeres for at beskytte de danske internetbrugere, lyder det fra organisationen Rettighedsalliancen.

Artikel top billede

Et nyt samarbejde mellem staten og teleudbydere, der skal blokere for fup-mail og sms-beskeder med skadelige links, bør udvides til også at omfatte pirat-sider.

Det mener Rettighedsalliancen, der er en sammenslutning af organisationer inden for musik, film, tekstproduktion og design, ifølge Mediawatch.

Til mediet oplyser alliancen, at den mener, internetudbydere foretage DNS-blokering af sider med piratkopieret indhold.

Vil skabe tryghed på nettet

Organisationen krav kommer efter, at teleudbydere har indgået et nyt samarbejde mellem Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur samt Center for Cybersikkerhed har fået forbedrede mulighed for at blokere for links i svindel-mails og sms-beskeder

“Det skal være trygt at færdes på internettet. Det fordrer blandt andet, at myndigheder og virksomheder sammen finder løsninger, der gør det nemt for den enkelte at beskytte sig mod cyberkriminelle. Det er dette initiativ et godt eksempel på. DNS-blokering er en god måde at beskytte mod for eksempel phishing, som er et stort problem. Det kommer til at gøre en mærkbar forskel for sikkerheden, sagde chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Flarup, om det nye tiltag i enpressemeddelse i sidste uge.

Men ifølge Rettighedsalliancen udgør piratsider også en sikkerhedstrussel mod brugerne, og derfor bør de også blokeres som led i det nye samarbejde, lyder det fra organisationen.

”Det er hjemmesider, der krænker rettigheder, men som bestemt også udgør en sikkerhedstrussel, fordi der jo tit findes malware. Når man går ind på de her ulovlige hjemmesider som bruger, udsætter man sig selv for risikoen for at få malware på sin computer og få stjålet sine identitetsoplysninger for eksempel,” siger Maria Fredenslund, advokat og direktør for Rettighedsalliancen til Mediawatch.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S