Rettighedsalliancen kræver DNS-blokering af piratsider

Sider med piratkopieret indhold bør blokeres for at beskytte de danske internetbrugere, lyder det fra organisationen Rettighedsalliancen.

Artikel top billede

Et nyt samarbejde mellem staten og teleudbydere, der skal blokere for fup-mail og sms-beskeder med skadelige links, bør udvides til også at omfatte pirat-sider.

Det mener Rettighedsalliancen, der er en sammenslutning af organisationer inden for musik, film, tekstproduktion og design, ifølge Mediawatch.

Til mediet oplyser alliancen, at den mener, internetudbydere foretage DNS-blokering af sider med piratkopieret indhold.

Vil skabe tryghed på nettet

Organisationen krav kommer efter, at teleudbydere har indgået et nyt samarbejde mellem Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur samt Center for Cybersikkerhed har fået forbedrede mulighed for at blokere for links i svindel-mails og sms-beskeder

“Det skal være trygt at færdes på internettet. Det fordrer blandt andet, at myndigheder og virksomheder sammen finder løsninger, der gør det nemt for den enkelte at beskytte sig mod cyberkriminelle. Det er dette initiativ et godt eksempel på. DNS-blokering er en god måde at beskytte mod for eksempel phishing, som er et stort problem. Det kommer til at gøre en mærkbar forskel for sikkerheden, sagde chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Flarup, om det nye tiltag i enpressemeddelse i sidste uge.

Men ifølge Rettighedsalliancen udgør piratsider også en sikkerhedstrussel mod brugerne, og derfor bør de også blokeres som led i det nye samarbejde, lyder det fra organisationen.

”Det er hjemmesider, der krænker rettigheder, men som bestemt også udgør en sikkerhedstrussel, fordi der jo tit findes malware. Når man går ind på de her ulovlige hjemmesider som bruger, udsætter man sig selv for risikoen for at få malware på sin computer og få stjålet sine identitetsoplysninger for eksempel,” siger Maria Fredenslund, advokat og direktør for Rettighedsalliancen til Mediawatch.

Læses lige nu

    Annonce

    TV2

    iOS-udvikler TV 2 Nyheder-appen

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S