Rettighedsalliancen kræver DNS-blokering af piratsider

Sider med piratkopieret indhold bør blokeres for at beskytte de danske internetbrugere, lyder det fra organisationen Rettighedsalliancen.

Artikel top billede

Et nyt samarbejde mellem staten og teleudbydere, der skal blokere for fup-mail og sms-beskeder med skadelige links, bør udvides til også at omfatte pirat-sider.

Det mener Rettighedsalliancen, der er en sammenslutning af organisationer inden for musik, film, tekstproduktion og design, ifølge Mediawatch.

Til mediet oplyser alliancen, at den mener, internetudbydere foretage DNS-blokering af sider med piratkopieret indhold.

Vil skabe tryghed på nettet

Organisationen krav kommer efter, at teleudbydere har indgået et nyt samarbejde mellem Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur samt Center for Cybersikkerhed har fået forbedrede mulighed for at blokere for links i svindel-mails og sms-beskeder

“Det skal være trygt at færdes på internettet. Det fordrer blandt andet, at myndigheder og virksomheder sammen finder løsninger, der gør det nemt for den enkelte at beskytte sig mod cyberkriminelle. Det er dette initiativ et godt eksempel på. DNS-blokering er en god måde at beskytte mod for eksempel phishing, som er et stort problem. Det kommer til at gøre en mærkbar forskel for sikkerheden, sagde chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Flarup, om det nye tiltag i enpressemeddelse i sidste uge.

Men ifølge Rettighedsalliancen udgør piratsider også en sikkerhedstrussel mod brugerne, og derfor bør de også blokeres som led i det nye samarbejde, lyder det fra organisationen.

”Det er hjemmesider, der krænker rettigheder, men som bestemt også udgør en sikkerhedstrussel, fordi der jo tit findes malware. Når man går ind på de her ulovlige hjemmesider som bruger, udsætter man sig selv for risikoen for at få malware på sin computer og få stjålet sine identitetsoplysninger for eksempel,” siger Maria Fredenslund, advokat og direktør for Rettighedsalliancen til Mediawatch.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S