23 år efter lanceringen af Napster: Piratkopiering er stadig udbredt blandt unge

Mange unge har en adfærd der er risikabel og i nogle tilfælde også kriminel på nettet. Eksempelvis brug af privatkopieret materiale stadigvæk udbredte, selvom der i dag findes mange lovlige streamingtjenester.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Det er næsten et kvart århundrede siden, at lanceringen af Napster sendte en skræk i livet på hele musikbranchen.

I dag har lovlige streamingtjenester i stort omfang afløst de tidligere yderst populære ulovlige tjenester, men alligevel viser en ny undersøgelse blandt unge i ni europæiske lande ifølge The Guardian, at 34 procent af de unge har tilgået piratkopieret materiale.

I undersøgelsen er 8.000 unge mellem 16 og 19 år blevet spurgt om deres adfærd online, og det fremgår af undersøgelse, at en stor del af de medvirkende i undersøgelse har deltaget i risikabel og i mange tilfælde kriminel adfærd online.

Helt konkret bliver de unge spurgt om de har deltaget i 20 forskellige aktiviteter, og knap halvdelen af de adspurgte svarer ja til, at de har deltaget i en eller aktiviteter, der kan karakteriseres som kriminel.

Mange har opfordret til vold

Udover at piratkopiering stadigvæk er udbredt, så viser undersøgelsen også, at 27 procent har medvirket til at trolle folk online, 22 procent har opfordret til vold online, mens 12 procent har deltaget i online chikane og 11 procent har været del i "hate speech" på nettet.

Undersøgelsen viser også, at 44 procent oplyser, at de har set pornografisk på nettet.

Undersøgelsens resultatet har skabt frygt for, at risikabel og kriminel adfærd på nettet kan blive normaliseret blandt en generation af europæere.

”Undersøgelsen indikerer, at en stor del af de unge i EU har deltaget i en eller anden form for cyber-kriminalitet, og det i en sådan grad, at mindre kriminelle forseelser og risikabel adfærd på nettet nærmest er blevet normaliseret,” siger Julia Davidsen, medforfatter til rapporten og professor i kriminologi ved University of East London, til The Guardian.

Læses lige nu

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos