Google udruller ny energibesparende funktion til Chrome

Google er begyndt udrulning af Chrome-browserens nye hukommelsesspare- og energispare-funktion.

Artikel top billede

Har du før været i kapløb med tiden, hvor arbejdet skal færdigøres på din bærbare inden, at batteriet løber tør for strøm?

Så er Google klar med en funktion til Chrome, der kan tage lidt af presset væk fra sådan en situation.

Google Chrome er nemlig gået i gang med udrulningen af to nye funktioner, hvor den ene er hukommelsesbesparende og den anden er energibesparende.

Det skriver 9to5Google.

Tilbage i december annoncerede Google de nye funktioner, der nu udrulles globalt til både Windows, MAC, Linux samt Chromebooks.

Funktionerne vil som udgangspunkt automatisk være slået til, og de kan slukkes/tændes ved at gå ind i 'Indstillinger' hvor der er en knap under fanen 'Effektivitet'.

Energisparefunktionen fungerer ved, at "Chrome sparer på batteriet ved at begrænse baggrundsaktivitet og visuelle effekter," fremgår det. Dette inkluderer animationer og opløsning af videoindhold.

Det tilføjes, at man som bruger kan bemærke ændring i "spil- og video performance", når denne funktioner er slået til.

Udover tænd/sluk-knappen, der knytter sig til funktionen, vil det være muligt at indstille den således, at den først aktiveres, når batteriet er nede på 20 procent eller først aktiveres, når computeren ikke er tilsluttet en lader.

Hukommelsesspare-funktionen vil automatisk "frigøre hukommelse fra inaktive faner", der således giver andre sider og apps flere ressourcer. De inaktive sider vil stadig være synlige og øjeblikkeligt blive genindlæst, når der trykkes på dem.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S