Google udruller ny energibesparende funktion til Chrome

Google er begyndt udrulning af Chrome-browserens nye hukommelsesspare- og energispare-funktion.

Artikel top billede

Har du før været i kapløb med tiden, hvor arbejdet skal færdigøres på din bærbare inden, at batteriet løber tør for strøm?

Så er Google klar med en funktion til Chrome, der kan tage lidt af presset væk fra sådan en situation.

Google Chrome er nemlig gået i gang med udrulningen af to nye funktioner, hvor den ene er hukommelsesbesparende og den anden er energibesparende.

Det skriver 9to5Google.

Tilbage i december annoncerede Google de nye funktioner, der nu udrulles globalt til både Windows, MAC, Linux samt Chromebooks.

Funktionerne vil som udgangspunkt automatisk være slået til, og de kan slukkes/tændes ved at gå ind i 'Indstillinger' hvor der er en knap under fanen 'Effektivitet'.

Energisparefunktionen fungerer ved, at "Chrome sparer på batteriet ved at begrænse baggrundsaktivitet og visuelle effekter," fremgår det. Dette inkluderer animationer og opløsning af videoindhold.

Det tilføjes, at man som bruger kan bemærke ændring i "spil- og video performance", når denne funktioner er slået til.

Udover tænd/sluk-knappen, der knytter sig til funktionen, vil det være muligt at indstille den således, at den først aktiveres, når batteriet er nede på 20 procent eller først aktiveres, når computeren ikke er tilsluttet en lader.

Hukommelsesspare-funktionen vil automatisk "frigøre hukommelse fra inaktive faner", der således giver andre sider og apps flere ressourcer. De inaktive sider vil stadig være synlige og øjeblikkeligt blive genindlæst, når der trykkes på dem.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks