Google udruller ny energibesparende funktion til Chrome

Google er begyndt udrulning af Chrome-browserens nye hukommelsesspare- og energispare-funktion.

Artikel top billede

Har du før været i kapløb med tiden, hvor arbejdet skal færdigøres på din bærbare inden, at batteriet løber tør for strøm?

Så er Google klar med en funktion til Chrome, der kan tage lidt af presset væk fra sådan en situation.

Google Chrome er nemlig gået i gang med udrulningen af to nye funktioner, hvor den ene er hukommelsesbesparende og den anden er energibesparende.

Det skriver 9to5Google.

Tilbage i december annoncerede Google de nye funktioner, der nu udrulles globalt til både Windows, MAC, Linux samt Chromebooks.

Funktionerne vil som udgangspunkt automatisk være slået til, og de kan slukkes/tændes ved at gå ind i 'Indstillinger' hvor der er en knap under fanen 'Effektivitet'.

Energisparefunktionen fungerer ved, at "Chrome sparer på batteriet ved at begrænse baggrundsaktivitet og visuelle effekter," fremgår det. Dette inkluderer animationer og opløsning af videoindhold.

Det tilføjes, at man som bruger kan bemærke ændring i "spil- og video performance", når denne funktioner er slået til.

Udover tænd/sluk-knappen, der knytter sig til funktionen, vil det være muligt at indstille den således, at den først aktiveres, når batteriet er nede på 20 procent eller først aktiveres, når computeren ikke er tilsluttet en lader.

Hukommelsesspare-funktionen vil automatisk "frigøre hukommelse fra inaktive faner", der således giver andre sider og apps flere ressourcer. De inaktive sider vil stadig være synlige og øjeblikkeligt blive genindlæst, når der trykkes på dem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S