Officielt: Microsoft løser problemer med Outlooks spamfilter

Flere Outlook-brugere har oplevet en stor stigning i antallet af spammails. Nu har Microsoft fikset problemet, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Outlook-brugere med en personlig e-mailkonto har i sigtende grad oplevet en opadgående tendens i forhold til mængden af spammails de seneste par måneder, hvilket skyldes problemer med Microsofts spamfilter.

Personlige konti kan for eksempel være til hotmail.com, msn.com, outlook.com og så videre.

Nu er tech-giganten dog trådt i karakter og har fikset problemet, melder selskabet selv.

"Hej, vi beklager ulejligheden. Vores team undersøgte og bekræftede, at spamproblemet nu skulle være løst, tak for din tålmodighed," lyder det i meldingen.

Ifølge mediet Onmsft har der stadig været småproblemer med spam efter denne melding, men i meget lille grad, og nu burde det være løst i denne omgang.

Problemet med spamfiltrene var, at beskeder som normalt skulle lande i folderen med uønsket post i stedet for er røget direkte i brugernes indbakker.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job