Officielt: Microsoft løser problemer med Outlooks spamfilter

Flere Outlook-brugere har oplevet en stor stigning i antallet af spammails. Nu har Microsoft fikset problemet, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Outlook-brugere med en personlig e-mailkonto har i sigtende grad oplevet en opadgående tendens i forhold til mængden af spammails de seneste par måneder, hvilket skyldes problemer med Microsofts spamfilter.

Personlige konti kan for eksempel være til hotmail.com, msn.com, outlook.com og så videre.

Nu er tech-giganten dog trådt i karakter og har fikset problemet, melder selskabet selv.

"Hej, vi beklager ulejligheden. Vores team undersøgte og bekræftede, at spamproblemet nu skulle være løst, tak for din tålmodighed," lyder det i meldingen.

Ifølge mediet Onmsft har der stadig været småproblemer med spam efter denne melding, men i meget lille grad, og nu burde det være løst i denne omgang.

Problemet med spamfiltrene var, at beskeder som normalt skulle lande i folderen med uønsket post i stedet for er røget direkte i brugernes indbakker.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S