Officielt: Microsoft løser problemer med Outlooks spamfilter

Flere Outlook-brugere har oplevet en stor stigning i antallet af spammails. Nu har Microsoft fikset problemet, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Outlook-brugere med en personlig e-mailkonto har i sigtende grad oplevet en opadgående tendens i forhold til mængden af spammails de seneste par måneder, hvilket skyldes problemer med Microsofts spamfilter.

Personlige konti kan for eksempel være til hotmail.com, msn.com, outlook.com og så videre.

Nu er tech-giganten dog trådt i karakter og har fikset problemet, melder selskabet selv.

"Hej, vi beklager ulejligheden. Vores team undersøgte og bekræftede, at spamproblemet nu skulle være løst, tak for din tålmodighed," lyder det i meldingen.

Ifølge mediet Onmsft har der stadig været småproblemer med spam efter denne melding, men i meget lille grad, og nu burde det være løst i denne omgang.

Problemet med spamfiltrene var, at beskeder som normalt skulle lande i folderen med uønsket post i stedet for er røget direkte i brugernes indbakker.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect