Officielt: Microsoft løser problemer med Outlooks spamfilter

Flere Outlook-brugere har oplevet en stor stigning i antallet af spammails. Nu har Microsoft fikset problemet, meddeler selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Outlook-brugere med en personlig e-mailkonto har i sigtende grad oplevet en opadgående tendens i forhold til mængden af spammails de seneste par måneder, hvilket skyldes problemer med Microsofts spamfilter.

Personlige konti kan for eksempel være til hotmail.com, msn.com, outlook.com og så videre.

Nu er tech-giganten dog trådt i karakter og har fikset problemet, melder selskabet selv.

"Hej, vi beklager ulejligheden. Vores team undersøgte og bekræftede, at spamproblemet nu skulle være løst, tak for din tålmodighed," lyder det i meldingen.

Ifølge mediet Onmsft har der stadig været småproblemer med spam efter denne melding, men i meget lille grad, og nu burde det være løst i denne omgang.

Problemet med spamfiltrene var, at beskeder som normalt skulle lande i folderen med uønsket post i stedet for er røget direkte i brugernes indbakker.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S