Tilbud: Så meget koster ubegrænset roaming over hele jorden via Elon Musks Starlink-satelliter

Selskabet bag Elon Musks Starlink-sateliitter er begyndt at sende tilbud på fri internet-roaming over hele kloden.

Artikel top billede

200 dollar om måneden - svarende til godt 1.400 kroner.

Det er prisen på ubegrænset internet-adgang over det meste af kloden via satellit.

Elon Musk-selskabet SpaceX er nemlig begyndt at sende tilbud ud på ubegrænset internet-adgang via selskabets Starlink-satellitter, der fra deres kredsløb om jorden skal sikre internet-adgang overalt på kloden.

Ifølge PCMag sender SpaceX for tiden tilbud ud til en række mulige kunder, som selskabet tilbyder abonnement på den såkaldte Starlink Global Roaming-tjeneste.

Med tjenesten kan din “Starlink få forbindelse fra næsten alle steder i verden på land.”

SpaceX har i flere år solgt Starlink-terminaler, som er gået som varm brud.

I typisk Elon Musk-stil har de fået et mærkeligt navn - nemlig ‘Dishy McFlatface’.

De er blevet solgt for 599 dollar inklusive WiFi-router, strømforsyning, kabler og tripod, og køberne har primært været brugere, som bor i afsides egne af verden, hvor der typisk ikke er internet-forbindelse.

Starlink er også klar med et tilbud til faste brugere med fast bopæl i USA, som ikke har brug for at roame kloden. For dem koster et abonnement 110 dollar om måneden, knap 800 kroner.

SpaceX skrive ifølge PCMag i tilbuddet, at ‘Global Roaming anvender Starlinks ‘inter-satellit links’ [som er lasere, red] til forbindelse omkring jordkloden.’

Der er tale om en ny teknologi, påpeger selskabet, og derfor må man forvente, at der kan være lidt knaster og ‘kortere perioder’ med dårlig eller slet ingen forbindelse, lyder det.

SpaceX har lanceret næsten 3.000 Starlink-satellitter i lavt kredsløb om Jorden siden 2019. Det placerer SpaceX som det selskab, der har sendt aboslut flest satellitter i rummet.

Andre konkurrerende selskaber er rivalerne OneWeb og Amazon.com Inc's Project Kuiper.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect